Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Neeme Järvi on edukas

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Dirigent Neeme Järvi juhatas Gustav Mahleri «Ülestõusmissümfoonia»

(Sümfoonia nr 2, «Resurrection», 1894) tähelepanuväärset ettekannet New Yorgi Riverside’i kirikus, mis on metropoli suuremaid ja mainekamaid katedraale.

Sümfoonia esituseks oli kohale kutsutud mängijaid kokku viiest kollektiivist: kahest Ameerika tipporkestrist, nn Big Fivei hulka kuuluvaist New York Philharmonic ja Philadelphia Orchestra’st, New Yorgi Metropolitan Opera orkestrist, samuti Neeme Järvi käe all pikka aega tegutsenud Detroiti Sümfooniaorkestrist ning Järvi praegusest New Jersey Sümfooniaorkestrist.

Üksikuid mängijaid, kes tahtsid toetada Riverside’i kirikut, olnud veel mujaltki. Kooripartii esitasid New York Choral Artists ja Riverside Choir, ka solistid olid nimekad: sopran Twyla Robinson ja metsosopran Susanne Mentzer.

«Ülestõusmissümfoonia» esitati Riverside’i kiriku 75. aastapäevale pühendatud ürituste sarjas (11. IV) heategeva kontserdina kiriku heaks (st esinejad ei küsinud tasu). Ettekanne jäädvustati filmilindile ning sellest saab üks osa dokumentaalsest ekraaniteosest «The Resurrection of Gustav Mahler». Tähendusrikkast kontserdist kirjutas tunnustavalt kriitik Allan Kozinn ajalehes The New York Times (13. IV).

Mõni aasta tagasi juhatas maestro Järvi veel üht Philadelphia ja New Yorgi orkestri ühist kontserti Philadelphias: ühe sümfoonia ühe ja teise sümfoonia teise orkestriga ning kolmanda nende ühisettekandes. Siis oli põhjuseks Philadelphia orkestrantide streik ning New Yorgi kolleegid tulid täies koosseisus neile muusikas solidaarsust avaldama. Eesti tuntuim dirigent valiti aga kogu selle ettevõtmise autoriteetseimaks vahendajaks.

Priit Kuusk