Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Narvas näeb haruldasi fotosid patriarh Aleksius II-st

05.01.2011 | | Rubriik: Kirikuelu, Uudised

Piiskop Lazar (vasakul) ja Villu Jürjo näituse avamisel.  Ilja Smirnov, PõhjarannikNarva Aleksandri kirikus näeb jaanuari keskpaigani eravalduses olnud materjalidest koostatud fotonäitust Eesti päritolu Moskva ja kogu Venemaa patriarhi Aleksius II elust.
Vene õigeusu kiriku (MPÕK) Narvas resideeriv piiskop Lazar ütles, et näitusega avaldatakse eelkõige austust pühima patriarhi mälestusele.
«Näitusekülalised saavad lähemalt tutvuda tema tegevusega. Fotod avavad uusi tahkusid, kajastavad tema kohtumisi kohaliku intelligentsiga. Näiteks näeb neil praeguseks lahkunud vaimulikke, kes teda ümbritsesid.
Kõigil, kes huvituvad Eesti ajaloost, on lausa kohustus seda näitust külastada,» ütles piiskop.
EELK Narva Aleksandri koguduse õpetaja Villu Jürjo meenutas näituse avamisel, et kohtudes ülemnõukogu presiidiumi või konsistooriumi liikmena Aleksiusega mitmel üritusel, jäädvustas ta ka ise teda oma fotokaameraga – nagu Johannes Paulus II ja dalai-laamatki.
«Kõrgete õigeusu vaimulikega kohtudes on muljet avaldanud just nende inimlikkus. Kuna Aleksius juhatas inimesi eelkõige taevasse, ei osanud ta maist vabadust nii kõrgelt hinnata. Samas, Aleksius armastas Eestit väga ka Moskvas olles. Siit maalt pole varem sirgunud nii kõrgeid usujuhte,» rääkis Jürjo.
Filmi- ja fotomees Jaak Eelmets ütles, et leidis pea igalt näituse fotolt kaks pilti. «Üks pilt on see, mida on tahetud teha, ja teine see, mis on välja tulnud. Teise pildi olemuse dikteerivad Aleksiuse sarm, kummaline sära, ülevus, soliidsus, millega ta teistest erineb. Kui ta on pildistamise hetkel pilgu kaamerasse heitnud, siis seal muud polegi – vaid tema aura,» ütles Eelmets.
Näituse piirilinna kirikus korraldas SA Narva Näitused. Haruldased fotomaterjalid eraarhiividest koondas näituseks Vene kultuurikeskus.
Teet Korsten,
Põhjarannik

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks! (Ps 33:12)