Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Narva uute alguste künnisel

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

karileet2010Eelmisel nädalal saime kuulda kahest heast uudisest.

Valitsus otsustas osta koos EELKga Narva Aleksandri suurkiriku pankrotipesast välja. Konsistooriumi otsusega määrati Narvas eestlaste vaimulikku teenimist ja uue luterliku koguduse rajamist koordineerima õpetaja Urmas Karileet (fotol), kes on Viru praostkonna Käsmu koguduse õpetaja ja Viru praostkonna nõukogu liige.
Usutluses tunnistas Urmas Karileet, et läheb Narva Jumala ja kaastööliste abiga, sest «tegu on väga keerulise ülesandega». Seoses pankroti väljakuulutamisega on koguduse jumalateenistuslik elu pikalt olnud häiritud. Pankrotis olev Narva Aleksandri kogudus on otstarbekas likvideerida ja moodustada uus kogudus, kes alustab puhtalt lehelt. «Kõige tähtsam on inimeste teenimine,» kinnitab õpetaja Karileet, kel on ka poole aasta pikkune kogemus eestlaste teenimisel Peterburi Jaani kirikus ja koguduses.
Viru praostkonna vikaarvaimulikena on Narvas teenimas Oleg Sevastjanov ja Vladimir Batuhtin. Jumalateenistusi on peetud Narva nn väikekirikus, mis on samuti pankroti käigus erakätesse müüdud, kuid uue omaniku loal saab seda kasutada teatud ajani.
Urmas Karileet usub, et pärast suurkiriku pankrotipesast väljaostmist riigi ja kiriku poolt saab uus loodav kogudus koos hakata käima kiriku torniosas asuvas väikeses saalis. Kurvastusega peab ta tunnistama, et halvad ajad on senist kogudust kõvasti räsinud, nii et sadakonnast annetajaliikmest on alles alla poole.
Urmas Karileet loodab, et kogudust saab uuesti üles ehitada ning inimesed tulevad tagasi kogudusliku ja jumalateenistusliku elu juurde. Üks esimesi ülesandeid uues teenimistöös on olemasoleva olukorra tundmaõppimine. Samuti kohtumine inimestega, kes sooviksid osaleda uue EELK Narva koguduse asutamisel.
Siseministeeriumile on valitsuse otsusega eraldatud pool kiriku ostuhinnast ehk 187 500 eurot ning kaasnevateks notari- ja riigilõivukuludeks 2372 eurot. Teise poole ehk 187 500 eurot tasub EELK. Lisaks suurkirikule päästetakse pankrotipesast ka Sininõmme kalmistu, Vaivara vana ja uus kalmistu, vallasmälestised ning ajaloolise ja kunstilise väärtusega esemed.
Narva Aleksandri koguduse pankrot kuulutati välja 2015. aasta aprillis. Koguduse võlausaldajad otsustasid müüa suurkiriku enampakkumisel alghinnaga 500 000 eurot. Lõplik ostuhind 375 000 eurot on enampakkumise välise kokkuleppe tulemus. Riik on aastate jooksul kiriku taastamisse investeerinud 2,5 miljonit eurot.
Samal teemal loe peapiiskop Urmas Viilma kirja kogudustele 3. lk.
Sirje Semm