Esileht » Uudis » Uudised »

Narva Aleksandri koguduse pretsedenditu otsus

26.11.2014 | | Rubriik: Uudised

Narva Aleksandri koguduse nõukogu taotleb koguduse pankrotti. Võlgade katteks läheb müüki koguduse kinnisvara.
Pühapäeval toimus praost Peeter Kalduri juhtimisel koguduse nõukogu koosolek, kus otsustati kogudus likvideerida ja alustada pankrotimenetlust. 4. märtsist Narva kogudust hooldava õpetaja Peeter Kalduri sõnul on koguduse pankrot ainuvõimalik väljapääs olukorrast, kus kogudusel lasub tohutu võlakoorem.
Tänavu mais jättis Tartu ringkonnakohus muutmata maakohtu otsuse, millega Narva Aleksandri kogudus pidi maksma ehitusfirmale Eviko üle 500 000 euro. Iga päev suurendab võlasummat viivis. Riigikohus jättis edasikaebuse vastu võtmata ja seega tuleb ehitusfirmale võlg tasuda. Õpetaja Villu Jürjo, kelle ametisoleku ajal seoses kiriku taastamisega võlg tekkis, asus kohtus võlasuhteid eitama, nimetades hagi väljapressimiseks. Nii Viru maakohus kui Tartu ringkonnakohus tuvastasid, et kirikuõpetaja väited ei pea paika ehk laen on saadud ja seda kasutatud.
Eviko laenas enda ehitustööde rahastamiseks narvalastele raha, mille tagasimaksmise pidi tagama kogudus. Protsessi on segatud ka SA Narva Aleksandri Kirik ja selle projektijuht Heikki Lättemäe. Raha kasutati restaureerimistööde eest samale firmale tasumiseks. Et riigipoolsed rahavood lõppesid, jäigi võlg üles, kuigi ehitustöödega mindi edasi.
Koguduse rahalise olukorraga tutvumiseks viidi 2013. aastal läbi ka EELK revisjon.
Narva koguduse 11 hoonestatud ja hoonestamata kinnistust, mis pankrotivarana müüki lähevad, on kõige väärtuslikum suurkirik, mille taastamist on riik toetanud umbes kahe miljoni euroga.
14 aastat Narva Aleksandri kogudust teeninud Villu Jürjo (64) on konsistooriumi otsusega  arvatud reservi 4. novembrist.
Eesti Kirik

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)