Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Näitus reformatsioonist Ungaris

09.05.2018 | | Rubriik: Kultuurielu

Siiri Erm-Nairismägi loodab, et näitus jõuab mitmele poole Eestis. Tiiu Pikkur

Ungari Instituudis Tallinnas saab maikuu keskpaigani vaadata näitust „Soli Deo gloria ehk viis sajandit reformatsiooni Ungaris“.  

Instituudi programmijuht Siiri Erm-Nairismägi ütleb, et näitus valmis Ungaris ingliskeelsena. Eelmisel aastal oli see ka Ungari Instituudis, reformatsiooni konverentsil ja Narva Aleksandri kirikus üleval. „Me saime aru, et tegu on ühe põhjaliku ja huvitava näitusega, mida võiks ka eestikeelsena tutvustada. Leidsime vahendid väljapaneku eesti keelde tõlkimiseks. Ja nüüd ongi see eesti keelde tõlgitud ja toimetatud. Me oleme väga rahul ka väljapaneku teostusega.“
2011. aasta rahvaloenduse järgi on Ungari elanikest 37,1% katoliiklased, 11,6% reformeeritud kiriku liikmed ja 2,2% luterlased. „Ühest küljest räägib näitus reformatsiooni ajaloost Ungaris, aga annab ka laiema pildi, kuidas reformatsioon on kogu selle piirkonna ajalugu 500 aasta jooksul mõjutanud,“ selgitab Erm-Nairismägi. „Ajalooõpetajad saavad näituse abil Ungari ajalugu tutvustada, siin on kaardid, pildid ja konkreetsed lühikesed tekstid. Lisaks pakume koolidele ka töölehte koolitunni pidamiseks.
Näitus koosneb 17 osast ehk rullstendist suurusega 2 x 1,2 m, mida saab kokku rullida ja nii on neid väga lihtne transportida. Kui on huvi näitust kogudustesse ja koolidesse vm viia, tuleb kontakti võtta Siiri Erm-Nairismägiga. Ungari Instituut asub Piiskopi tn 2 ehk üle tee konsistooriumi vastas, tel 644 0445, e-post sermnairismagi@mfa.gov.hu.
Ka konsistooriumi maja keldris on võimalik vaadata kahte reformatsiooni juubelit kajastavat väljapanekut, millest üks oli üleval Harjumaa muuseumis Keilas ja teine rändnäitusena kogudustes.
Tiiu Pikkur

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)