Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Naine, kes lõi endale ise töökoha

27.01.2016 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Solveig Saarinen, käsitöö- ja lõngapoe omanik Salos keset oma valdusi. 2 x Helena Semm

Ilusa põhjamaise nimega eestlanna Solveig Saarinen peab Salo kesklinnas käsitöö- ja lõngapoodi. Kohalikud ja kaugemaltki tulijad käsitööhuvilised on tema poe üles leidnud ning külastavad sageli.

Enne kui Solveig 2000. aastal abiellumise järel Soome kolis, oli ta omandanud Eestis õmbleja eriala, töötanud mitmes ametis, viimasena Tartus Tarmekos tehnilise kontrolörina. Oma abikaasaga tutvus ta eelnevatel suvedel Soomes maasikaid korjamas käies. Rõõmsameelne Solveig ütleb, et oma poe avas ta märtsis 2008, kui Soomes algas lama.
«Kõik on oma,» ütleb ta. «Ma toon ise lõngad maale, Itaaliast ja Türgist. Pakun ka õmblusteenust, käsitööd teen ise, õpetan teistelegi käsitööringides. Rahvas on mind hästi omaks võtnud. Egas ma muidu poleks välismaalasena kaheksa aastat vastu pidanud,» sõnab ta naerdes ja lisab, et ka uued sõbrad on siinsed, soomlased. Töö on nii kiire, et ühegi kohapealse eestlaste seltsiga ei ole ta seotud. «Elan kiiret tavalist Soome ettevõtja elu 24/7. Aega ei ole!»
Solveig ütleb, et eestlastest konkurente tal pole. Salos töötas küll eestlaste toidupood eesti toiduga, aga see pani jõulude järel uksed kinni. Solveigi juures 150 m2 suuruses poes, mida võib ka salongiks nimetada, käivad töötud tööharjutusel ja ametikoolis õppijad tutvumas õmblus- ja käsitööga. Kogemusi tulevad saama ka oma ettevõtet asutada soovijad. Kaupluses on müügil lisaks lõngadele ja kangastele ka imevahvad kudumid ja muu käsitöö, mida Solveig on ise teinud.
Soome tulles ei osanud ta sõnagi soome keelt, aga õppis selle ära kolme kuuga. Kui ma meie vestlust diktofonist üle kuulan, tunnetan tema jutus soome keele pehmet aktsenti. «Ma mõtlen juba soome keeles, raske on teha täislauseid eesti keeles,» ütleb Solveig, kellega mõistagi räägime eesti keeles, kuhu sisse soome sõnu lipsab.
«Ma olen alati seda meelt olnud, et inimene otsustab ise oma elu üle. Nii palju kui ta suudab ise areneda ja sihte seada, vastutust võtta. Ega meil kellelgi ole kerge elu olnud. Ka minul mitte. Olen tulnud väga vaesest perest. Aga ma ei oleks 20 aastat tagasi uskunud, et minust saab Soomes ettevõtja. Inimene teeb ise oma valikud, mida ta tahab elult.
Muidugi tuleb ka ebaõnnestumisi. Aga ma võin öelda, et mina olen õnnestunud, sest olen ise loonud töökoha. Olen enne teinud Soomes ka palgatööd. Ma ei ole kelleltki abi saanud, laenu ei ole võtnud, ettevõtja tuge pole saanud. Kõik on alustatud nullist eurost ja täna võin öelda, et kõik on oma: ruum, kaup ja materjalid, tehnika,» on Solveig Saarinen rahul oma uue eluga Soomes.
Rohkem infot leiab kodulehelt www.solveigshop.fi.
Sirje Semm

Pildigalerii:

Peale lõnga ja kangaste on kaupluses müügil ka Solveigi tehtud kudumid ja muu käsitöö.

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)