Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Nädalavahetusel süüdati kolme kiriku uksed

25.05.2011 | | Rubriik: Uudised

Reede hilisõhtul ja ööl vastu laupäeva süüdati põlema Urvaste kiriku peauks ning Kanepi kiriku peauks ja käärkambri uks. Vandaalitsejal oli plaanis süüdata ka Otepää kiriku uks, õnneks jäi ta ebakaine oleku tõttu silma politseipatrullile, kes mehe kinni pidas.
Liina Pissarev Lõuna-Eesti prefektuuri kommunikatsioonibüroost selgitas Eesti Kirikule, et algatatud on kriminaalmenetlus, ja kinnitas, et politsei veendumuse kohaselt on kolme kiriku süütamises süüdi üks ja sama isik.
Lõuna-Eesti prefektuuri pressiesindaja Kerly Peitel vahendas, et päästeteenistus sai 20. mail kell 23.50 teate Urvastest kiriku ukse süütamisest ning uue päeva öösel kell 2.24 teatati politseile analoogsest süütamisest Kanepi kiriku juures. Kanepi kiriku peauksele ja käärkambri uksele oli valatud süttivat vedelikku ning seejärel need põlema süüdatud. Tuletõrjesüsteem andis läheduses elava kirikutöötaja telefonile häire. Koguduse juhatuse liige Arvi Hiir summutas kiriku juurde jõudes tulekustutiga tulekahju.
Lisaks avastas politsei, et Otepää linnas on kiriku peauks ja ukseesine üle valatud süttiva vedelikuga. Eelnevalt olid politseinikud 21. mai kella 3.20 paiku kontrollinud sõiduautot, mida juhtis alkoholijoobes 32aastane mees. Kontrollimise käigus selgus, et meest on alust kahtlustada kiriku uste süütamises. «Kahtlustatavat ei ole varasemalt kriminaalkorras karistatud, ülekuulamisel tunnistas ta puhtsüdamlikult oma süü üles,» ütles Lõuna ringkonnaprokuratuuri prokuröri abi Külli Zimm.
Urvaste koguduse õpetaja Üllar Salumets vahendas, et tulekahju avastas kiriku lähistel elav Marje Kangro, kes oma õuelt nägi kirikut põlemas. Häiresse läks ka alarmsüsteem. Kell oli 23.30 reede õhtul. Naine helistas kellamehele, kes elab pastoraadis. Riho Tenn haaras kiriku võtmed ning jõudis paari minutiga pühakoja juurde, kus ta leekides ukse avas ning kiriku eeskojas rippuva tulekustutiga tulekahju likvideeris. Seejärel helistas ta õpetajale. Üllar Salumets helistas kiriku juurde jõudes politseisse, kes samuti kiiresti sündmuspaigale jõudis ning õp Salumetsa avalduse alusel juurdluse alustas.
Kanepi õpetaja Margit Laili sõnul kiriku uksed märkimisväärselt kannatada ei saanud: «Kahjustused on pindmised, peauksel põleski põhiliselt uksele kinnitatud teadetetahvel.» Uste renoveerimine on muinsuskaitse pädevuses.
Otepää diakon Marko Tiirmaa ütles, et Otepääl on ebameeldivat vahejuhtumit meenutamas diislikütuse järgi lehkav kirikuuks, visuaalselt ei ole midagi näha.
Liina Raudvassar

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks! (Ps 33:12)