Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Nädalane lunastustee viis armulauaosadusse

17.03.2021 | | Rubriik: Kultuurielu
Nädalapikkune leerilaager päädib armulauaosaduses.Kuvatõmmis.

30. märtsini ERRi veebikanalis Jupiter järelvaadatav mängufilm „Eeden“ viib vaataja nädalaks Soome leerilaagrisse.

„Vanaema saab infarkti,“ on leeriealise Aliisa ema põhiline vastuargument tütrele, kes vanematele teatab, et ei ole innustunud mõttest võtta osa nädalapikkusest leerilaagrist. Et teatud eas tuleb leeris käia ja läbi elu kirikuasjad korras hoida, see on kristlikku kultuuriruumi kuuluvas Soomes sugupõlvedeülene traditsioon. Seda teed käivad ka Aliisa vanemad ning neile ei mahu pähe tütre vastalisus. 

Vaataja saab osa teistegi noorte laagrieelsetest meeleoludest. Ei saa öelda, et keegi seljakotti suure entusiasmiga pakiks. Aga et vanemad korraldavad juba kutsutud külalistega leeripidusid ning neidudele on selleks juuksuriajadki broneeritud, siis tuleb leppida!

Saare eraldatuses juhib laagrielu kolmeliikmeline meeskond. On eluküpsem meespastor ning nooruslik noortejuht, aga ka oma ametis esimesi samme astuv preester Tiina. Täis entusiasmi asub talendikas Tiina noorte ette. Töövõit ei tule hõlpsalt, filmi lõpukaadritesse jääva õnnestumise eel on palju pisaraid, solvumist ning raevugi. On liigutavaid stseene ning kaasa mõtlema panevaid dialooge. Aga kui läbi filmi negatiivse tegelaskujuna silma jäänud Jenna Tiinale ütleb, et temast saab kindlasti hyvä pappi, pole põhjust selles kahelda. Et kõik laagrisse tulnud jõuavad nädala möödudes pühapäeval altari ette, selleks on panustanud kõik laagrilised, mitte ainult täiskasvanud.

Kellele on režissöör Ulla Heikkilä kolmele Jussi auhinnale nomineeritud „Eeden“ mõeldud, on raske öelda. Kas see on lihtsalt noortefilm või võiks sihtrühmaks pidada ka vaimulikke ja kristlikke noortejuhte, võib jääda vaataja hinnata. Üks ei välista ehk teist ning igal juhul on tegemist linateosega, mis äratab usaldust oma elulisusega. Film, mida julgeks soovitada.

Liina Raudvassar

Laulge Issandale uus laul, sest ta on teinud imetegusid.  (Ps 98:1)