Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Nädal tõi sügise ja paavsti Eestisse

26.09.2018 | | Rubriik: Nädala ringvaade

pyhadusEhkki murus on jätkuvalt vananaistesuvele viitavaid võililli õitsemas, võis aastaaegade ringis pühapäeval siiski uue lehe keerata. Algas sügis, mis toob loodetavalt värvikülluse loodusesse, saagi aia- ja põllupidaja sahvritesse ja sel aastal erilise sündmusena tõi paavsti Leetu, Lätti ning Eestisse.
Paavsti visiidi ettevalmistused kestsid pea terve aasta ja fookus visiidile oli viimasel nädalal haripunktis. Mis iganes kanalit raadios või televisioonis avades võis sagedamini kui tavapäraselt sattuda paavstiga või paavstlusega seotud teemadele. Näiteks ETV2 linastunud kaheosaline dokumentaalfilm „Franciscus, Vatikani viimane võimalus“ andis hea ülevaate Argentinast pärineva jesuiidist paavsti Franciscuse eluloost, tema valimisest paavstiks ja tegevusest siiani.
Silma jäi ka kirjastuse Maarjamaa välja antud postkaardiformaadis kõvakaaneline raamatuke „Pühadus“ (fotol). Raamatu eessõnas kirjutab dr. theol. Ingmar Kurg: „„Pühadus“ järgib paavst Franciscuse mõttekäike, mis leiduvad aastal 2018 ilmutatud apostellikus läkituses „Gaudete et exsultate!“ – „Olge rõõmsad ja hõisake!“. Läkitus koosneb viiest peatükist: kutsest pühadusele, pühaduse vaenlastest, pühaduse õndsakskiitmisest, pühaduse tundemärkidest tänapäeva maailmas ning vaimulikest võitlustest ja valvsusest.“
Raamat pole ametliku dokumendi terviktõlge, vaid lühidalt sõnastatud ning kohandatud (tõlkijad Riina Ruut ja Kadri Reimand) väljavõtete kogu. Alates paavsti visiidi toimumise päevast Eestis ehk 25. septembrist läbi terve aasta on raamatu igale lehele paigutatud üks paavsti mõte. Nõnda saab lugeja terve aastaringi viibida pühaduse teema juures.
Eessõnast võib ka lugeda, et paavsti raamatu aluseks olev läkitus on maailmas leidnud laia heakskiitu, sest lugejad erinevatest kirikutest ja traditsioonidest on märganud, et üleskutse pühadusele on kantud rõõmust ja optimismist ning jäägitust usaldusest Jumala sõna vastu. Kas see hinnang läheb kokku ka eestimaalaste arvamusega, on igaühel endal võimalus kontrollida.
Kätlin Liimets

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on Issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks. (Ps 33:12)