Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Naabrid on saanud veelgi lähedasemaks

13.12.2017 | | Rubriik: Ühiskond

Soome Vabariigi aastapäeva eel kõneles Tartu ülikoolis kirjanik Antti Tuuri. Internet

Soome instituudi eestvõttel tähistati aastapäeva hulga ettevõtmistega Tartuski.

Aastaid on Soome Instituut tähistanud Tartus oma riigi sünnipäeva kontsertide, ettekannete ja näitustega. Möödunud aastal pidas ülikooli aulas loengu Soome president Tarja Halonen. Sel aastal peeti ajalooseminari „Soome ja Eesti iseseisvuse narratiivid“. Suure huvi tõttu jäi auditoorium rahvale kitsakski.
Kõik ettekanded olid huvitavad, erilist huvi pakkus aga kirjanik Antti Tuuri. Tema nüüd ka eesti keeles ilmunud raamatu „Igitee“ põhjal vändatud Soome-Eesti ühisfilm linastub praegu kinodes. Romaani peategelase Jussi Ketola lugu on elust enesest. Soome kodusõja aastatel põgenes Pohjanmaalt Ameerikasse tuhandeid soomlasi, kes ehitasid New Yorgis koos indiaanlastega pilvelõhkujaid. Soomlased teevad raha eest mida iganes ja indiaanlased ei karda kõrgust, naljatas Antti Tuuri seminaril. Minejate seas oli ka kirjaniku vanaisa. Varsti aga, 1930ndatel algas Ameerikas suur majanduslangus ja elu esitas uusi väljakutseid. Uus, tööliste võimuga Vene riik oli peibutav.
Raamatut ei ole lugenud, kuid filmi vaatama minna soovitan kindlasti. See on sünge, kuid liigutav lugu suurest armastusest ja sügavast headusest. Armastusest elu ja kodumaa vastu, inimlikkusest, mida ei suutnud murda ka stalinistlik riigikord. Sest just Stalini loodud „paradiisi“ hammasrataste vahele jäid tuhanded Ameerikast naasnud soomlased, kes riigijuhi kutse peale Karjalas uut tööliste riiki ehitama hakkasid.
Igal rahval on tulnud üle elada oma tragöödia. Püüdlustes iseseisvuse poole on tuhanded pidanud jätma oma elu. Kahe naabri võitlus sõltumatuse eest oli erinev, ent milleski siiski väga sarnane – elu ja vabadust armastatakse mõlemal pool Soome lahte. Ja see ongi kõige olulisem.
Inseneriharidusega Antti Tuurist on saanud üle maailma tuntud kirjanik, paljude Soome ajalugu kirjeldavate teoste autor. Oma haardelt peaksin teda Mika Waltari (1908–1979) mantlipärijaks. Eestlastest võiks teda võrrelda Jaan Krossiga (1920–2007), kes samuti on tavalise inimese kirjutanud kangelaseks. Antti Tuuri (s 1944) on Põhjamaade Nõukogu kirjandusauhinna (1985) ja Finlandia auhinna (1997) laureaat.
Rita Puidet

Me ei heida oma anumisi Su palge ette mitte oma õiguse pärast, vaid Sinu suure halastuse pärast! (Tn 9:18)