Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Muusikud on peoks valmis

17.06.2015 | | Rubriik: Esileht

Piiskop Tiit Salumäe ja laulupeo kunstiline juht Raul Talmar esitlevad Haapsalu Jaani kirikus Eesti lippu, mis on teel Tartus toimuvale kirikupäevale ja vaimulikule laulupeole.
Erakogu

Vähem kui kolme nädala pärast Tartus toimuvaks EELK kirikupäevaks ja vaimulikuks laulupeoks on muusikud üle Eesti ja kaugemaltki mitmeid kuid tublit tööd teinud.

«Saan kinnitada, et lauljad on head tööd teinud,» ütleb Eesti Kirikule eelproovide kuraator Merle Liblik, lisades, et ettevalmistus on tubli tulemusega ning üldpilt on ilus. Tema selgitusel on nüüdseks, mil kirikupeoni on aega vähem kui kolm nädalat, eelproovid läbi ja pilt korraldajatele selgem. Seitsmes paigas üle Eesti aset leidnud proove loetleb ta kokku 18. Viimased toimusid 6. juunil Kuressaares ja 7. juunil Haapsalus.

Et pidu õnnestuks
Eelproovidele seatud ülesandeks nimetab Liblik võimalust viia muusikud kokku dirigentidega, kes Tartus 4. juuli laulupeol dirigendipulti astuvad. Eelproovid pakkusid ka võimaluse ühtlustada üldist taset. Koorijuhid said jagada muusikutele ja nende juhendajatele viimaseid juhiseid.
Samuti pakkusid eelproovid muusikakollektiividele tagasisidet nende tasemest ning hüva nõu, mille kallal veel enne laulupidu vaeva näha, et kord laulukaare all kokku saades kõik õnnestuks.
Liblik kinnitab, et Tartu laululaval saab kokku u 3000 lauljat ja pillimängijat Eestist ja kaugemaltki. Tema sõnul on rõõmustav, et peale EELK kirikukooride on nimekirjas ka teiste konfessioonide esinejaid. Eriti toredaks arvab ta seda, et lisaks kirikliku taustaga muusikutele tuleb Tartusse ka ilmalikke rühmi. «Saame rääkida tõelisest lõimumisest,» jagab ta vaimustust, et eesseisval kirikupeol saame Looja kiitmiseks kokku tulles kogeda võimast ühtsustunnet.

Teel laulupeole
Eelproovis Kuressaares ja Haapsalus oli peale muusikute ja nende juhendajate kohal ka suurele peole teel olev sinimustvalge lipp, mille EELK-le vaimulikule laulupeole viimiseks kinkis Eesti Lipu Selts. 4. juuni liputseremoonial viibis Toompeal lippu kirikule üle andes ka lipuseltsi koostööpartner Eesti Naislaulu Selts.
Lipu õnnistas samal päeval konsistooriumi kabelis piiskop Einar Soone ja andis üle kirikupäeva ja laulupeo sihtasutuse nõukogu esimehele Jüri Ehasalule. Peale vaimuliku laulupeo eelproovide on kingitud lippu esitletud veel Viljandi Jaani kirikus ning võidupühal on trikoloor Hiiumaal.
Kirikuvalitsusest on teatatud, et praostkondadel ja kogudustel on võimalik lippu tellida piirkondlikule kirik­likule koosviibimisele. Lipp on hoiul konsistooriumis. 4. juulil lehvib kirikule kingitud trikoloor Tartu lauluväljakul, et innustada laulma ja pilli mängima Issandale kiituseks.
Liina Raudvassar

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)