Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Muusikatöö on koguduse hing ja süda

19.03.2014 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

EELK Kirikumuusika Liidu (KML) üldkoosolekul esmaspäeval, 17. märtsil räägiti kirikumuusiku tööst mitmest vaatevinklist, saabuvatest laulupäevadest, arutleti liidu tuleviku üle.

Avapalvuse pidanud peapiiskop Andres Põder soovis kirikumuusikutele edu saabuvate kiirete aegade puhul, kus tulemas on praostkondade laulupäevad, Suure-Jaani vaimulik laulupäev, üldlaulupidu ja tuleval aastal Tartus vaimulik laulupäev.
Assessor Tiit Salumäe tervitas ja tänas kirikumuusikuid ning märkis, et muusikatöö on see, mis koguduseelul hinge sees hoiabki. Assessori sooviks oli, et kirikukoorid osaleksid rohkem kogukonna töös ja kirikutesse kaasataks enam ka kohalikke koore.
KMLi juhatuse esimees Tuuliki Jürjo tegi teatavaks, et aasta kirikumuusikuteks on valitud Haapsalu koguduse muusikajuht Lia Salumäe ja Hageri koguduse dirigent Merle Liblik. Tänuavalduse teenis liidu kindel abiline, arvuti tarkvaraspetsialist Riina Sildvee.
Tuuliki Jürjo märkis, et 2013. aasta oli rikkalik aasta, kus väga edukalt läks kontserdisari «Mu süda, ärka üles». Saabuval suvel loodetakse külastada ka neid kogudusi, kes praegu veel järjekorras ootavad. Õnnestus koraaliprelüüdide konkurss, kus osales seitse autorit 22 tööga. Koostöös Toomas Pauliga sai valmis mälestusraamat «Tuulte teel. Eesti autorite helitöid Arved Pauli luulele».
KMLi majanduslikust küljest rääkides rõhutas Jürjo, et sel aastal saadakse kasinalt hakkama, kuid edaspidi peab vaatama hoolega, et mitte miinusesse langeda. Eelmise aasta majandusaruanne ja 2014. aasta eelarve kinnitati.
Kantsler Urmas Viilma sõnul peaks 2015. a konsistooriumi juurde loodav kirikumuusika talitus lahendama ka liidu majandusmuresid. Ta rõhutas, et talituse loomine ei tähenda mitte KMLi kadumist, vaid ühistööd.
Selle aasta tegevuskavas on üks oluline sündmus Hugo Lepnurme 100. sünniaastapäevale pühendatud vaimulik laulupäev 22. juunil Suure-Jaanis. Jätkub sari «Mu süda, ärka üles». Jooksvalt käib ettevalmistus 2015. aasta Tartu laulupeoks. Piret Aidulo ütles, et kavasse tuleb veel väikseid parandusi ja noodid peaksid varsti valmis saama.

Kirikumuusiku staatusest
Kirikumuusika kutsekomisjoni esimees Kadri Ploompuu tõi liidu liikmete ette komisjonis kerkinud küsimusi: kas kutsekategooria eluaegsus on õigustatud, mida kategooria saamine annab, kas kirikumuusik on ainult see, kel on diplomil nii kirjas, jne. Piret Aidulo sõnul peame olema õnnelikud, et meil on kogudustes üldse inimesi, kes suure südamega ja sageli ilma igasuguse tasuta orelit mängivad.
Kirikumuusiku kutsekategooria ei anna palgatõusu, kuid Jaanus Torrim Pärnust ütles, et temale tähendab see palju. «Kirik on mind kirikumuusikuna tunnustanud – seda on see paber mulle andnud,» ütles ta ja lisas, et inimene, kes töötab kirikus muusika alal, ongi kirikumuusik.
Kokkuvõtteks leiti, et professionaalsuse eest tuleb võidelda, ent tuleb olla tänulik kõigile neile, kes seda tööd praegu teevad.
Viljandis on 24. ja 25. oktoobril tulemas kirikumuusikute konverents, osalema kutsutakse kõiki kirikutes töötavaid muusikuid. Kahe päeva jooksul arutletakse teemal «Koraal eile, täna ja homme». Registreerumine käib ja mai lõpuni on osalusmaks väga soodne. Täpsem info www.eelk.ee/kml/.
KMLi koorid KOSK, Väike Küünal ja pasunakoor teevad tublit tööd. KOSKi peadirigent Riho Ridbek ütles, et suvel tehakse kontserttuur mööda Eestimaad. Väikese Küünla peadirigendi Sirje Kaasiku sõnul on tulemas kolm laagrit ja reis Soome.
Puhkpillimuusika tööd juhtiv Kahro Kivilo märkis pasunakooride tegutsemist peamiselt õhinapõhiselt. Kose pasunakoorile, mida ta juhatab, oli eelmine aasta väga hea: oli 70 kokkusaamist ja mõnikord ka mitu esinemist päevas. Rapla kirikus on tulemas puhkpillimuusikapäev ja Suure-Jaani kirikus puhkpilliteenistus.
Tiiu Pikkur

Muusika-aasta 2013 EELKs
Kirikumuusikatöös osales 2322 inimest
Kooriproove peeti 8568 tundi
Tegutses 163 muusikakollektiivi
KMLis on 106 liiget

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)