Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Muusika ülistamaks tarkust

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Tõnis Mägi ja Chalice muutsid kontserdi dialoogiks, vana ja noore mehe arutlusteks vaimsete väärtuste üle. Foto: Merje Talvik

«Kas olete näinud, kuidas laps joonistab naeru? Ta loob, ta loob.» Et iga inimene on võimeline midagi looma, kui vaid jätkub piisavalt tahtmist ja tarkust, oli sõnum, millega astus 31. augustil Tartu Jaani kirikus lavale Tõnis Mägi kooliaasta algusele pühendatud koolioratooriumis «Tarkus».

Tegemist oli erilise teosega Eesti muusikaloos, sest esimest korda pöörduti noorte poole spetsiaalselt neile loodud teosega.
Tõnis Mägi on oma loominguga ikka ja jälle kutsunud inimesi kirikutesse kuulama, tema laulva re­vo­lutsiooni aegsed isamaalised laulud «Ilus oled, isamaa» ja vabadushümn «Koit» on mõjutanud põlvkondi. Tema lugudes peitub sõnum. Ainulaadse kooli­oratooriumi žanriga pöördus ta noorte poole. Teose libreto põhines üldinimlikel väärtustel, Piibli, dalai-laama ning Blaise Pascali tekstidel ja Kaarel Kuurmaa luulel ning rääkis noore ja vana mehe arutlustest ja vaidlustest, peegeldades nende maailmavaateid ning põrkumisi.
«Need tekstid, mida kasutan, on mind köitnud kogu elu – Uus ja Vana Testament, Koguja raamat, Blaise Pascal, dalai-laama,» lausus vanameister Mägi.
Hoolikalt valitud
Publikuks oodati eelkõige koolinoori, seepärast sai ka esituskoosseis sellest johtuvalt valitud. Legendaarset lauljat saatsid laval Chalice, laps­hääl Liidia Mägi ja ETV tütarlastekoor Aarne Saluveeri juhendamisel ning Ansambel U eesotsas Taavi Kerikmäega. Tõnis Mägi nimetas «Tarkust» suureks ja vastutusrikkaks projektiks, kus kõik osalised alates lauljaist kuni helitehnikuteni hoolikalt valitud.
Koosseis Mägi-Chalice-Kerikmäe on ka varem produktiivselt koos töötanud ja see teos oli nii ainulaadse noorte poole pöördumise kui ka sarja avakontserdina selline, mille puhul sai tugineda vaid kindlalt sissetöötanud koosseisule, oli korraldajate veendumus.
Heli taotletavat mõju oli peensusteni vormitud. Sajanditevanuses pühakojas ette kantud klassikalised tekstid olid põimitud targa ja mõjusa muusikaga, laval eetilise sõnumi kandja, kogu-Eesti-laulja Mägi ja tema jälgedes astuv Chalice rõhutasid olulisi elufilosoofilisi momente, kust ei puudunud valus tõde meist igaühe kohta.
Algamas on uus aasta, tegude ja sõnumite aasta. Elu tähendab loomist – meie ees on hall maailm, mille saame endale meelepäraseks värvida. Õiged värvid tuleb aga ise leida. See oli sõnum noortele läbi koolioratooriumi.
Igaühele oma tarkus
Kontserdi meeleolud tõi süvendatult esile dialoog, mille käigus sai kontserdist lavastus. Taotluslik peegeldus- või illusioonikujund läbi Kuurmaa luule ideaalselt teksti põimiva elemendina tekitas kuulajas tähelepanu. Võimalusi, millisest küljest maailm meile peegelduda võib, on tohutu hulk.
Esinemine ise kulges üsna staatilisena. Mägi elukogemus ja -tarkus ning Chalice’i südikus ja nakatav rõõmsameelsus toetasid teineteist, hääled kõlasid kindlate ja julgetena. Muusika sõnad olid karastavalt mõtlemapanevad ning emakeelne tekst lihtsustas nautimist. Meeldejääv osaline oli Mägi kooliteed alustav tütar Liidia, kes etenduse lõpus suurte meeste mured lihtsalt paika pani.
Koolioratooriumi autori Tõnis Mägi eesmärgiks oli läbi heliteose õhku paisata suurte mõtlejate ideid ning nagu luubi alt läbi lasta tuhandete aastate jooksul öeldu, kust igaüks saab leida midagi erinevat. Läbi ainulaadse žanri püüti väärtustada nii tõsist muusikat kui sügavaid vaimseid väärtusi ja neid noortele arusaadavas keeles nendeni viia neile olulisel päeval.
Vaid kolmel korral etendunud «Tarkus» avas uue, kirikupühasid hõlmava vokaalsümfoonilise sarja «Viva Oratorio», mis on valminud Tallinna Jaani kiriku õpetaja Jaan Tammsalu ja Tallinna Filharmoonia koostöös.

Merje Talvik