Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Muusika täidab kogu elu ja väljendab hingeseisundeid

26.10.2010 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Vello Ainsalu on kodukandis tegus muusik. ARHIIVNii võib öelda muusiku ja helilooja Vello Ainsalu kohta, kellel 30. oktoobril on 75. sünnipäev.
Vello Ainsalu on Viljandimaal, kuhu ta 1975. aastal pealinnast kolis, tuntud muusik. Siis avati Nuias lastemuusikakool ja Vellost sai koolis õpetaja. Ja on siiani, juhendades ka akordioni- ja rahvamuusikaansamblit.
Nüüd kannab kool Karksi-Nuia muusikakooli nime. Ka juhendab ta kultuurikeskuses rahvamuusikaorkestrit Lustipill ja Karksi koguduses koori.
kiriku juurde kutsus teda 1988. aasta sügisel kogudust teenima hakanud õpetaja Kalev Raave.  
Saanud vanematelt Avinurme lähedalt Pärnikult, kus isa oli algkooli juhataja, eluks kaasa kristliku maailmavaate, nõustus Vello kogudusele appi minema ja hakkas orelimängu harjutama ning asutas koguduse juurde ansambli, mis hiljem kooriks paisus.
Organisti kohuseid täitis Vello Ainsalu üle kümne aasta, see oli tema sõnul tavaline töö, kuid muutis elu vaheldusrikkaks. «Kirikus saan oma südamesopid avada, kirikulaulud avardavad hinge. Mina elan oma elu läbi laulude,» ütleb muusik.
Vello Ainsalu on kirjutanud umbes viissada laulu, paljudele neist on ta ise ka teksti loonud. Viimasel ajal on ta palveid kirjutanud: Vello väljendab end muusika kaudu. «See on imeline tunne, kui koor laulab sinu loodud laulu,» on ta öelnud. Ja Karksi Peetri koguduse koor laulab tema laule heal meelel.
Helika Gustavson-Rätsep, kes 1997. aastal Karksisse organistiks läks, ütleb, et Vello Ainsalu on hästi vitaalne, loominguline inimene ja tõeline muusikaarmastaja. Kohusetundlik ja hinnatud. Mõni aasta hiljem võttis Helika ka koori juhtimise üle, kuni 2008. a sügisel Tartusse kolis ja koorijuhi ameti taas Vello kanda jättis.
«Mulle on antud muusika ja ma elan kogu aeg selles. Ta on kui hea sõber, aitab alati. Loon muusikat Jumalast antud andega,» on Vello mõni aasta tagasi öelnud.
Tema pikaaegsest muusikuteest kõneleb seegi, et tema asutatud rahvapilliorkester Lustipill on koos käinud 35 aastat ja mõlemat sünnipäeva tähistatakse 30. oktoobril kell 17 Karksi valla kultuurikeskuses. Ilmselt saab siis kuulda ka kohalikuks hümniks kujunenud Vello Ainsalu laulu «Kodukoht Karksi».
Rita Puidet

Kiidetud olgu Jumal, meie Issanda Jeesuse Kristuse Isa, kes oma suurest halastusest on meid uuesti sünnitanud elavaks lootuseks Jeesuse Kristuse ülestõusmise läbi surnuist. (1Pt 1:3)