Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Muuseumis hoiul olnud Kõpu kiriku kell on kodus tagasi

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Aastaid Viljandi koduloomuuseumis hoiul olnud Kõpu kiriku kell on oma kohal tagasi ja uuesti pühitsetud.

Kui koguduse õpetaja Hedi Vilumaa 2009. aastal inventarinimekirja uuendama hakkas ja vana registrit uuris, selgus, et kirikus on kasutusel olnud ka väiksem kell.

Väärtuseks 27 rubla
1974. aastal koostatud nimekirjas oli vasest kell mõõtudega 30 x 30 cm. Kella väärtuseks oli hinnatud 27 rubla, lisatud oli märkus, et kell on kaks aastat tagasi antud Viljandi koduloomuuseumile hoiule.
Registri kontrollimisel selgus, et kadunud on ka kaks hõbedast veinikannu, mida on pildistatud 1998. aastal. «Me peame hoolsad majapidajad olema ja oma kuningriiki tundma,» kutsub Hedi Vilumaa kogudusi kiriku inventari kaitsma ja hoidma.
Ta käis muuseumis kella vaatamas ja 1974. aasta inventari registri alusel saadi kell pärast 39 «pagendusaastat» mullu märtsis tagasi. Ühtegi dokumenti kella kohta muuseumil polnud.

Vanast puukirikust
Üles leitud kell kannab aastaarvu 1793 ja kirja «LG.V.Vietinghoff», mis viitab Riidaja mõisaprouale Gertruta von Strykile, kelle Saksamaal elavate järeltulijatega asja uurides jõuti järeldusele, et tegu on ilmselt Kõpu vana puukiriku kellaga (kirik pühitseti 1780).
1820ndatel valmis Kõppu puust harjatorniga kivikirik. Kui 1906 ehitati pühakojale kivine torn, telliti uus ja suurem kell. Kas väike kell ka kasutusse jäi, pole teada, aga vihje selleks annab suure kella juures olev rullik. Ilmselt viidi mingil ajal väike kell pööningule seisma, kuni Harri Haamer selle varaste kartuses muuseumisse hoiule andis.
Esmalt läks tagastatud kell asjatundja Juhan Kilumetsa kätte. Kell oli üsna heas korras, kuid ilma tilata. Kilumets ütleb, et «tegu on tuttava mehe kellaga», viidates Tallinnas asunud Jonas Malmbergi valukojale, mis oli 18. sajandi lõpus ja 19. sajandi alguses hästi tuntud.
«Malmbergi kellad on lihtsa ja sageli korduva kujundusega,» iseloomustab Kilumets Malmbergi töökoja toodangut, lisades, et sealses valukojas on valminud näiteks ka Viljandi Jaani, Rõngu, Randvere ja Harju-Jaani kiriku kell.
Kell puhastati, sepp sepistas uue tila, Juhan Kilumets aitas kella ise üles panna ja koguduse õpetaja pühitses selle ülemöödunud pühapäeval taas töösse. Nüüd harjutab kellamees lööma kelli vastavalt kiriklikule korrale ning kõpulastel tuleb harjuda, et jumalateenistusele kutsub suure kella kõrval ka väike.
Rita Puidet