Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Murru vangid tegid teatrit

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Murru vanglas tegutseva vahialuste kirjandusklubi «Kulg» liikmed esitasid 30. jaanuaril Rahvusraamatukogu teatrisaalis Juhan Viidingu ja Tõnis Rätsepa eksistentsiaalset kultusnäidendit «Olevused».
Vaatajate ette astusid kuus nimetut, üksnes numbritega tähistatud olevust, keda kehastasid Jaanus Kumm, Lauri Siidam, Anatoli Solovjov, Kristo Suur, Kalle Pork, Kaido Rein, Veiko Männik ja Gert Krinpus. «Olevuste» lavastaja on Murru vanglas üle 30 aasta eesti keelt ja kirjandust õpetanud Mare Riimets.
Etenduselt saadud tulu annetatakse kuritegevuse ennetamiseks ühingule Eesti Ohvriabi. Annetus on Riimetsa arvates sümboolne käesirutus neile, kellele on liiga tehtud.
Rätsepa ja Viidingu paarikümne aasta eest kirjutatud näidendi tegevus toimub prügilas, mille elanikud ehk olevused püüavad leida vastust inimeseks saamise küsimusele. Lavastaja ja kirjandusklubi eestvedaja Mare Riimetsa sõnul on tükk poistele üpris omaseks saanud, kuigi alguses oli vastuseis tugev, sest näidendis on väga palju teksti. Vangla spetsiifikast tulenevalt on tükki veidi kärbitud; puuduvad naistegelased, mõne osatäitja hääled on salvestatud.
Väikestest kohandustest hoolimata on etenduse üldine mõte ja ideestik kandev. Näiteks stseen, kus raha leidmine ajab olevustel pea segi ning tekitab omavahelist vaenu; seni üksmeelselt tegutsenud kollektiiv lõhestub jõukaiks ja vaeseiks. «Aga võib-olla on see meie viga, et rahast tüli ja riid tekib. Inimestel ju ei ole riidu. Nemad oskavad rahaga ümber käia. See on see, mis meile meelde ei tule… Ma arvan, et nemad jagavad raha ära, ja kõik saavad võrdselt…ega keegi ei hakka ju kõike endale ahnitsema…või siiski?» Selle ja ka teiste stseenide kaudu on tuntavad paralleelid tänapäeva ühiskonna probleemidega.
Etenduses vormuvad salapärastest tühermaal elavatest olevustest ajapikku inimesed. Nulli osatäitja Jaanus Kummi sõnul on see teema neile kui vangidele oluline, sest ka nende sooviks on jõuda tagasi tsiviliseeritud inimeste keskele. Etenduses mängivatele kinnipeetavatele tundub selge olevat, et ainuüksi uue lehekülje pööramisest oma elus on vähe. Enne tuleb saada inimeseks, tõestada end inimesena – see on ühtemoodi nii prügila-, vangla- kui ka tavaühiskonnas.
Patarei ja Murru vangidele ei olnud see esimene etendus. Varem on nad esitanud peamiselt omaloomingulisi vanglaelu kajastavaid tükke, aga ka luulekavasid.
Esmakordselt jõudis «Olevused» lavale 1980. aastal Draamateatris (mängisid Arne Üksküla, Maria Klenskaja jt tuntud näitlejad).
Erle Iher