Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Mure kirikukooride lauljate vähesusest

01.06.2011 | | Rubriik: Kirikuelu, Uudised

Kadrina kirikukoori dirigent Anne Peäske muretseb selle pärast, et kirikukoore jääb järjest vähemaks. Sirje SemmTraditsiooniline Viru praostkonna päev maaliliselt kaunis vaikelulises Käsmu kaptenikülas kandis üht märksõna ja see oli palve.
Rogate-pühapäeva eelse laupäeva juhatas sisse armulauaga jumalateenistus, kus teenisid praost Peeter Kaldur, kes ka jutlustas palve vajalikkuse teemal, ja abipraost Tauno Toompuu. Korjandusega toetati Käsmu oreli remonti.
Konverentsi osas pidas ettekande palve erinevatest viisidest Tartu ülikooli doktorant Kristel Põder. Samal ajal suundusid lauljad rahvamajja kontserdiks kokkulaulmist harjutama.
Pärastlõunal alanud kontserdil laulis alustuseks Kadrina koguduse õpetaja Meelis-Lauri Erikson. Edasi oli kandev roll Kadrina kirikukooril, kes esitas Anne Peäske dirigeerimisel iseseisvalt kolm laulu ja moodustas ka põhituumiku ühendkoori esinemisel. Lisandusid üksikud lauljad Rakverest, Narvast ja Jõhvist. Ühendkoori kavas oli peamiselt eesti heliloojate looming.
Anne Peäske sõnul on kevadine kokkusaamine kõigile koorilauljatele suur rõõmupäev. «Kirikumuusika on lõpmata ilus ja annab hingekosutust. On küllalt lauljaid, kes ei taha teistesse kooridesse üldse minna.» Ent viimasel kahel aastal teeb teda murelikuks see, et järjest jääb koore vähemaks. «Kogudustel on väga vähe raha, ei suudeta tasustada dirigenti,» toob Anne Peäske välja ühe põhjuse ja paneb kõigile otsustajatele südamele, «et see raha tuleb leida, sest muidu ei ole meil järgmisel praostkonna päeval koore, keda laulma panna».
Praostkonna muusikajuht Tuuliki Jürjo oli samuti üsna kurb, sest kooritegevus praostkonnas on kokku kuivanud.
Praostkonnapäeva võõrustanud Käsmu väike kogudus on tõusuteel pärast seda, kui sai kohapeal elava diakoni Urmas Karileedi. Seda tunnistas ka praostkonna päevale tervitusi toonud Vihula vallavolikogu esimees Vello Väinsalu. Kolmandik kohalikest elanikest on koguduse liikmed. Tehke järele!
Sirje Semm

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)