Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Mul oleks justkui Jumal põues

04.02.2015 | | Rubriik: Kultuurielu

AnuRaud_JaanTammsalu copyAnu Raua ja Jaan Tammsalu ühine raamat «Vaimulikud mõtisklused. Kolmas raamat» on leidnud head vastukaja.

Aeg-ajalt võtan kätte Saint-Exupéry «Väikese printsi» ja seda lugedes võin kindel olla, et kõik, mis elus vildakas, asetub õigele kohale. Sama juhtus lugedes Jaan Tammsalu ja Anu Raua ühisloomingut: väärtus tuli väärtusetuse, rahu rahutuse, aeglus Jumalas kiiruse ja õnnistus tumeduse asemele.
Raua panus on seitse mõtisklust sõnades ja palju enam piltvaipades. «Sa tõstad silmad ja näed – näed valgust pea kohal ja heldeid isakäe küünarvarsi taevasi lõngavihte kätel hoidmas. Kel ainult oidu ja oskust otsast võtta, et või hernetera suurusegi kera taevast tarkust, soojust ja valgust endale põue kerida.» (Lk 245) Anu Raua tekstid on tihedad, kohati otsivad luule rütme ja riime, loodusesse süvitsi minevad, rõkkavad ja tänavad: «Mul oleks justkui Jumal põues. Õnnetunne. Õhin. Olen õuel.» (Lk 80)
Tammsalu mõtisklustes kumab väga isiklik jumalasuhe läbi palve, pühakirja, ligimesearmastuse, jumalateenistuse ja sakramentide. Pole vaheseina ilmaliku ja vaimuliku maailma vahel (lk 46), Jumal on omade juures iga päev ajastu otsani (lk 10). Tema on muutumatu ja jääv, alati avatud ja valmis uksest sisenema. Lugejat kutsutakse kõike seda lakkamatult märkama. Iga hetk võib olla ime, olgu siis ilus või valus, aga koos Jumalaga. «Vaadates mõne munga selgeid silmi või Anu Raua vaipasid, kuulates Arvo Pärdi muusikat või Fred Jüssi mõtisklusi loodusest või seda, kuidas Tõnis Mägi laulab oma laule, taipan, kui palju ilusat on süvitsi minejates. See annab lootuse,» nendib Tammsalu. (Lk 58)
On märksõnu, mis korduvad. Enim vast armastus ja palverändur. Esiplaanil on armastav Jumal, kes aitab meil leida tõelise inimeseks olemise sisu ja üle saada valudest ning hirmudest (lk 148), kes armastab meid terveks (lk 177). Selles armastuses kulgeb palverändur, kellelt küsitakse, kas ta on tänulik ja imestav (lk 34), kas ta kõnnib elurajal (lk 42), kas tema minemine on mõttekas (lk 69), kui palju on temas valgust ja pimedust (lk 30). Just õiged küsimused advendiajal enesesse süüvi­miseks.
Kätlin Liimets

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)