Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

Muinsuskaitseamet kutsub aknaid restaureerima

13.05.2020 | | Rubriik: Teated

23. mai on üle-eestiline akende restaureerimise päev. Ka tänavu korraldab Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskus koos muinsuskaitseametiga kampaaniat „Vaata vana akent!“.

Tänavu tuleb aga kõik teisiti. Kui veel paar kuud tagasi kutsuti kogukondi talgute korras oma vanu aknaid restaureerima, siis nüüd kolitakse turvaliselt veebi. Kogenud meistrid näitavad aknarestaureerimist puudutavaid võtteid ja nippe läbi arvutiekraani. Kampaania põhirõhk on suunatud laupäevale, 23. maile. Fookuspäeva ülekandel saab ka küsimusi esitada.

Teavituskanalilt aadressiga https://www.facebook.com/vaatavanaakent leiab vähemalt nädal varem ka täpse ajakava. Tegusa päevaga alustatakse kell 12. Ehkki olulisemad tegevused toimuvad 23. mail, jagatakse näpunäiteid varakult. Juba praegu leiab facebookist tegevusi oma akna hooldamiseks ja taastamiseks alates selle uurimisest, kahjustuste märkamisest, klaaside ja värvi eemaldamisest jne. 

Igasugune puitaken vajab hoolt, ka päris uus. Kampaaniaga juhitakse aga tähelepanu pigem vanadele akendele, mis meie kodudele veel ilmet annavad. Kuidas saab algatatud kampaanias kaasa lüüa juba täna? EVMi maa-arhitektuuri keskus ootab pilte nii restaureeritud kui veel restaureerimata vanadest akendest, eriti õpetlik on selline enne-ja-nüüd-stiilis fotovalik, aga põnevad oleksid ka ideed, mida teha vanade akendega, kui neid tõesti enam oma algses paigas ja funktsioonis kasutada ei saa. On need siis põnevad kasvuhooned või mängumajad, aga miks ka mitte aiapaviljonid või koguni mööbliesemeks mugandatud. 

Jäädvusta aken fotole ja saada koos selgitusega meilile elo@evm.ee. Kui ei soovi, ei ole vaja anda täpset aadressi, aga küla või linna täpsusega võiks need andmed ikka olla. Juurde lisa fotograafi nimi ning võimalusel pildistamise aasta. Kasutame neid fotosid peamiselt oma artiklites, sotsiaalmeediapostitustes, aga miks mitte ka uurimistöödes ja pole välistatud, et neist võiks valmida näitus.  Aknapäeva sündmustega hoitakse huvilisi kursis ka Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskuse uue kodulehe https://www.maaarhitektuur.ee/ kaudu.  

Elo Lutsepp

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)