Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Muinsuskaitseamet jagas tunnustust

24.10.2018 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Sel kuul on mitu olulist uudist olnud seotud muinsuskaitseametiga. Esmalt see, et 1. oktoobril tähistasid nad oma 25. sünnipäeva ja teiseks see, et 11. oktoobril anti 11 kategoorias välja 29 tunnustust. Koguduste taastatud ehitisi ega uusehitisi tunnustuse pälvinute seas polnud. Küll aga võis kaudselt siduda mitu äramärgitud tööd, mis seotud paiknemisega kiriku läheduses või siis nende valdkondadega, mis traditsiooniliselt on ristikiriku haldusesse kuulunud.
Selliseid sildu võis ehitada ajaloolisse keskkonda sobivalt kavandatud uusehitiste kategoorias. Näiteks Rannamõisa kalmistule ehitati ilmalike matuste ja peielaudade pidamiseks nüüdisaegne uusgooti stiilis leinamaja. Ehitise vormi kavandades on arvestatud ajaloolise kalmistuaia, Rannamõisa kiriku ja vana leinamaja vahetu naabrusega. Rannamõisa koguduse õpetaja Aare Kimmel ütleb, et hoone on kaunis ja keskkonda sobiv. „Hoone avamisele mind kutsuti ja tervitasin kokkutulnuid, ent õnnistamiseks ei saa seda nimetada,“ jagas õpetaja Kimmel ja lisas, et kõik kristlikud ärasaatmistalitused toimuvad siiski kirikus.
Veel võib esile tõsta Vastseliina piiskopilinnuse palverändurite maja ja Palamuse kiriku vahetusse lähedusse kerkinud kihelkonnakooli-muuseumi külastuskeskust. Esimene neist tutvustab kõike, mis on seotud keskaegsete palverändudega ja selle õnnistas sisse Tartu katoliku kiriku preester isa Miquel juba kevadel. Palamuse keskuse õnnistab detsembri alguses sisse kohaliku koguduse õpetaja Urmas Oras. Palamuse kogudust seob muuseumiga veel see, et muuseumi direktor Arne Tegelmann on samal ajal ka Palamuse koguduse juhatuse esimees.
Kätlin Liimets

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)