Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Mõtterännak läbi muusikaelu

23.11.2018 | | Rubriik: Uudised
ˇmardi raamat

Rita Puidet

EV100 raamatusarja raames on valminud 24. raamat, „Eesti muusika 100 aastat“. Raamatu autor on muusikateadlane, teoloogiadoktor ja Valga praostkonna praost Mart Jaanson (fotol).
Tartul on olnud meie muusikaelus kandev osa ja läinud reede õhtul, taassünnipäeval kogunesid muusikahuvilised ja Mart Jaansoni sõbrad-tuttavad linnamuuseumisse osa saama raamatuesitlusest. Esitluspaigaks oli autor valinud linnamuuseumi kauni saali, sest teadaolevalt asunud samas majas kunagi karskuse maja ja sellest mõne meetri kaugusel Eesti esimene muusikakool. Nii oli koht sümboolne kõnelemaks eesti muusika sajast aastast.
Mõttest teha meie riigile sünnipäeva puhul raamatute näol väärikas kingitus, mis võtaks kokku saja aasta jooksul juhtunu, kõneles EV100 juhtrühma esimees Toomas Kiho. Kokku saadi 44 nimetust, misjärel hakati otsima kirjastajaid ja autoreid. „Autoriteks oleme püüdnud saada absoluutsed tipud. Mart Jaanson on tark ja oskab hästi kirjutada,“ kinnitas Kiho.
Ainsaks kitsaskohaks raamatu kirjutamisel jäi etteantud maht, mis seadis piirangu ka muusikaelu ülevaatele. Autor valis žanripõhise lähenemisviisi ja võttis oma missiooniks tutvustada ka kirikumuusikat. Suure töö teinud Mart Jaanson sõnas, et teda vaimustas eesti rikas ja algusest peale kvaliteetne muusikaelu, mis pani suurt aukartust tundma meie heliloojate ees.
Raamatu toimetanud Ia Remmel tunnistas, et ettevõetud töö oli keeruline ja ilmunud raamat annab kätte niidiotsad, kust edasi uurida. Sada aastat on piisavalt pikk aeg ja muusikaelus on avastamist veel palju.
Rita Puidet

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)