Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Mõtisklused aitavad süveneda Valguse olemusse

27.05.2020 | | Rubriik: Kirikuelu
Perekond Jürjo Tartu Pauluse kirikus „Ketsemani aia“ esitluskontserdi ajal. Rita Puidet.

Hea võimalus pühakirjaga tutvust teha on Tuuliki ja Villu Jürjo plaadikogumiku „Mõtisklused“ abil. 

2016. aastal loodud „Muusikalised mõtisklused“ algavad Moosese esimese raamatuga ning lõpevad sellega, et Jumal õnnistas seitsmendat päeva. Kolm aastat hiljem valminud „Ketsemani aia mõtisklused“ põhinevad Uue Testamendi Jeesuse mõtisklustel Ketsemani aias. 

Need kaks kava moodustavad kogumiku ühe plaadi. Pühakirjatekstidele loodud mõtisklustest jääb kirkana kajama mõte, et Jeesus oli maailma tulnud Valgus. Mõtisklused ja nende vahele põimitud orelimuusika aitavad luua tõdemust, et igaüks võib olla selle Valguse edasikandja ja Jee­suse kombel tunnistada: „Sinu tahtmine sündigu!“

Kogumiku teisel plaadil saab eraldi kuulata mõtiskluste saateks kõlanud orelipalu. Orelipalade autor on Tuuliki Jürjo ja esitab ta need Tartu Pauluse kiriku orelil. Eriti mõjuv on üks lugu, mis võtab kananaha ihule, ja seda kuuldes tead, et see on plaadil viimane – „Vaata, tund on ligi!“. Salvestusel kõlab ainuüksi suur orel. Ka leiab plaatidega kaasas olevalt infolehelt oreli dispositsiooni ja autorite lühitutvustuse. Plaatide kaaneümbrisel ongi Pauluse kiriku oreli pilt.

Tuuliki ja Villu Jürjo käest on tihti küsitud, kumb oli enne, tekst või muusika. Ja nad ei oskagi vastata, sest nii sõna kui orelimuusika on loodud ühises ruumis, inspireerides teineteist vastastikku.

Plaadi andis välja MTÜ Musica Sacra, väljaandmist toetasid kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupp ja Tartu Pauluse kogudus. Kogumikku saab osta Tartu Pauluse raamatupoest või Tuuliki Jürjo käest.

Rita Puidet

Mina olen Hea Karjane. Minu lambad kuulevad minu häält ja mina tunnen neid ja nad järgnevad mulle ning ma annan neile igavese elu. (Jh 10:11a,27–28a)