Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Mõtestatud, eesmärgikindel ja avatud südamega

01.03.2023 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Kui mõelda inimestele, tänu kellele sai Eesti Vabariik 105 aastat tagasi alguse, võiks nende tegevust iseloomustada just pealkirjas toodud sõnadega. Taoline tegevus on au sees ka praegu ja pälvib meie tunnustuse. Tartu ülikool jagas auhindu vabariigi aastapäeva aktusel vahetult enne aastapäeva.

Erilist heameelt, uhkustki, tunnen selle üle, et minu alma mater valis aasta õppejõuks usuteaduskonna religioonipedagoogika kaasprofessori Olga Schihalejevi, kelle iseloomustamiseks on kirjutatud, et ta paelub üliõpilasi nii põnevate teemade kui ka oma isiksusega. Usun, et ka tudengid soovivad talle südamest õnne.

Tunnustust kirikule tuli aga veelgi. Nimelt Eesti Rahva Muuseumis, kus kõnega esinesid peaminister Kaja Kallas ja linnapea Urmas Klaas, anti kontsertaktusel Tartu Tähe teenetemärk hingehoidja Naatan Haamerile. Ega temagi tegelikult tutvustamist vaja, kuid olgu öeldud, et hingehoidja ja pereterapeudina on ta Tartu Ülikooli Kliinikumi kliinilise eetika komitee esimees. Hea meel oli, et muuseumis toimunud kontsertaktust sai telerist otseülekandena vaadata.

Ühtaegu kauge, kuid samas lähedane ja teadmisi avardav on Tartu linnaraamatukogus kolmandat nädalat avatud näitus Eduard Laamanist (1888–1941). Kes tema siis oli? Terve raamatusarja autor, ent siiski mitte kirjanik. Biograaf, kes on üles tähendanud näiteks Jaan Poska, Juhan Luiga ja Konstantin Pätsi eluloo. See Grimmis sündinud mees osales iseseisvunud Eesti poliitikas ja töötas ajakirjanikuna. Ta oli õppinud Peterburi ülikoolis õigusteadust ja sai iseseisvunud Eestis mitu kõrget riiklikku autasu, sh välisriikidest. Ta vahistati 24. veebruaril 1941 ja mõisteti surma. On tänuväärne, et meie mäluasutused tutvustavad ja meenutavad meie riigi jaoks olulisi inimesi. Sel aastal lippu heisates soovisin, et sinimustvalge ühendaks kõigi eestlaste südamed. Ja olgu ajad rasked või kerged, ühine eesmärk peaks meid jätkuvalt liitma.

Rita Puidet

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)