Esileht » Online » Online artiklid »

Mormoonid teevad luterlased murelikuks

08.09.2010 | | Rubriik: Online artiklid

Mormoonide ja Eesti Ajalooarhiivi koostöö sugupuuandmete kopeerimisel häirib Eesti Evangeelset Luterlikku Kirikut seda enam, et 1998. aastal kuulutas seadus kunagi kirikule kuulunud vara riigi omandiks.

1990. aastate algul alustasid siseministeeriumi perekonnaseisuarhiiv ja ajalooarhiiv koostööd mormoonidega, kelle rahalisel toel ja tehnika abil mikrofilmiti kunagi luteri kirikuõpetajate kirja pandud kirikuraamatud. 1930. aastatel andis kirik aga oma dokumendid riigile üle tingimusel, et need kuuluvad endiselt kirikule ja riik võtab need üksnes hoiule.

Surnud vabavaraks

1990. aastatel tegid arhiivid mormoonidega koostööd hoolimata sellest, et EELK esindajad olid sellele selgelt vastu. EELK kantsleri Urmas Viilma hinnangul toimis riik kirikuga kooskõlastamata mormoonidega koostööd tehes valesti.

1998. aastal vastu võetud arhiiviseadus kuulutas aga kirikule kuulunud kirikuraamatud pikema jututa riigi omandiks. Just nende kirikuraamatute koopiad ongi praegu mormoonide valduses Ameerika Ühendriikides.

Selle kümnendi keskel sõlmis kirik aga ajalooarhiiviga koostöölepingu, mis puudutas nende kirikudokumentide kopeerimist ja hooldamist, mis olid veel jäänud kirikuvalitsuse arhiivi ja kogudustesse. Kui läinud teisipäeval ilmus Postimehes lugu ajalooarhiivi nüüdseks juba ligi 20 aasta pikkusest koostööst mormoonide Utah’ Genealoogilise Seltsiga, tuli see EELK-le üllatusena.

Edasi loe Postimehest.

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)