Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Moodne tehnika on igavikulise muusika teenistuses

07.09.2011 | | Rubriik: Esileht, Uudised

Rakvere Kolmainu kirikule kirjutas uue kellamängu helilooja Margo Kõlar. Eero Kadarik
Alates pühapäevast on Rakvere Kolmainu kirikul kaks kellamängu. Uue kellamängu autor on muusikadoktor Margo Kõlar.

Möödunud suvel sai Rakvere kirik viienda kella, mis on eelmise neljaga võrreldes suuruselt teine.
Kõik kellad helisevad erineval moel ja erineval ajal. Kõik koos helisevad igal keskpäeval ja pühapäeviti enne jumalateenistust. Siis mängivad nad linna aukodaniku Arvo Pärdi kingitud kellamängu.
Koos viienda kellaga saadi kirikusse moodne tehniline süsteem, tänu millele hakkab programmeeritud helind ühe nupulevajutusega tööle.
Helindeid saab lõputult lisada ja nii otsis kogudus muusikut, kellelt tellida kolme suure ja kahe väiksema kella jaoks veel teine kellamäng.
Uut kellamängu said koguduseliikmed ja linnarahvas kuulata maestro Arvo Pärdi auks algatatud vaimuliku muusika päevade VaiMus raames pühapäeval.
Selle esitlus oli kavandatud kontserdina ja kellamängu pikkus oli kogudusele üllatuseks. Seetõttu puudus kogudusel ka otsus, millal edaspidi kellamängu ette mängima hakatakse.
«Meie mõte on pakkuda heliloojatele võimalust luua taolist, kelladele mõeldud muusikat. Võib-olla kirjutab keegi aasta pärast uue teose,» kommenteeris kellamängu ideed õpetaja Tauno Toompuu. Tema sõnul kaaluti ka mõtet kaasata kellamängu õigeusu kiriku kellad, kuid see tundus keeruline ja aeganõudvam protsess olevat.
Kellamängu järel tutvustati koguduseliikmetele ja külalistele autorit – heliloojat, koorijuhti ja ansambli Heinavanker muusikalist juhti Margo Kõlarit ning tänati teda.
Järgnenud koorikontserdil esinesid segakoor Viroonia ja kammerkoor Solare. Esitati Toomas Rannu sakraalteoseid, esmaettekandel oli Jaanus Nurmoja «Sanctus». Kõlas ka Pärdi, Mendelssohni jt heliteoseid.
Arvo Pärdi sünnipäeval, 11. septembril kell 18 on Kolm­ainu kirikus Eesti Filharmoonia Kammerkoori kontsert.
Koor tähistab algava hooajaga oma tegutsemise 30. aastat, kontserdil kantakse ette arvo Pärdi  kõige ulatuslikum a capella kooriteos «Kanon pokajanen». Solistid on Kaia Urb, Marianne Pärna, Tiit Kogerman ja Allan Vurma, dirigent Daniel Reuss.
Rita Puidet

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks! (Ps 33:12)