Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Mõeldes iseseisvuse taastamisele

24.08.2016 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Rõõmustan ja olen tänulik Jumalale, et minu lapsed on sündinud vabas Eestis ja et meil on võimalus olulistel tähtpäevadel päikesetõusul lipuvardasse sinimustvalge lipp heisata.
Möödunud nädala laupäeval tegid seda Pika Hermanni tornis noored täiskasvanud, kes sündisid täpselt 25 aastat tagasi, mil taastasime Eesti riigi iseseisvuse. Riigilipu heiskamise tseremoonial palus peapiiskop Urmas Viilma Jumala õnnistust ning ütles: «Meil on usku oma rahva ja riigi kestvusse, et meil on ette nähtud kindel koht ja ülesanne Jumala päikese all.» See oli lootusrikas sõnum.
Ehk mõtlesid sinagi neil päevil, mida tegid 25 aastat tagasi. Mina mäletan üksnes tunnet, see oli ärevus kiiretest muutustest ja hirm teadmatusest. Kummalisel kombel tekkis sel suvel selle ammuse mälestusega side, kui istusin Hiiumaal Kassari rannas ja vaikust lõhkus madalalt üle lendav NATO hävituslennuk. Öeldakse, et vabaduse hääl. Ometi tegi ärevaks, pani imestama ja võttis hetkeks rahu. Olen aimanud, et väline rahu algab sisemisest. Veerand sajandit on inimelu kestust arvestades pikk aeg; maailma ajaloo ja veel enam igaviku seisukohalt on see kui möödalibisev tuulehoog.
Tallinna Televisioonis võis taasiseseisvumispäeva 25. aastapäeva puhul osa saada dokumentaalfilmist «Alguses oli sõna» (stsenaarium Rein Veidemann, produtsent ja režissöör Toomas Lepp). Tähelepanelikuks tegi, et meie riigi iseseisvuse taastamise illustreerimiseks oli kasutatud pühakirja tsitaati ja sõna lihaks saamisena riigi sündi. Samas puudus sisuline viide originaalile ja kuigi film keskendus eelkõige riigi sünnile, siis vähemasti minu mäletatavast tervikust on raske mööda minna tol perioodil toimunud kristliku maailmavaate taassünnist.
Sõltumata filmiloojate valikuist on hea kristlasena vaba riigi eest tänulik olles südames rahu hoida algtekstiga, mis ütleb, et alguses oli Sõna ja Sõna oli Jumala juures ja Sõna oli Jumal. Kõik on tekkinud tema läbi ja ilma temata ei ole tekkinud midagi. (Jh 1:1,3)
Kätlin Liimets

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)