Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Mitme J-ga mõistatus

16.04.2014 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Tänapäeva Jeruusalemm pole enam selline nagu Jeesuse-aegne ja praegune Eesti pole enam Juhan Liivi aegne. Kuigi pühas linnas võib ohtralt leida Jeesuse tegutsemisega seotud paiku ja kujutleda teda jalgadest siledaks lihvitud kividel kõndimas ning rahva rõõmujoovastust teda kuningana tervitades, saadab nii tema elu kui ka ülestõusmist igavene müsteerium.
Just kivine püha maa meenus läbi kevadiselt ärkava Viljandimaa sõites, kui bussiaknast paistis vana talutare, ilmselt musta laega, nagu kirjutas mõistatuslikuks jäänud luuletaja Juhan Liiv. Tema meeleseisundi kohta võib teha oletusi või järeldusi, ent ometi on tema luuletused nii geniaalselt lihtsad kui ka aktuaalsed igal ajal. Selle kuu viimasel päeval möödub tema sünnist 150 aastat.
Üks mõte või meenutus viib teiseni ja bussisõidu ajal on sobiv aeg fantaasial lennata lasta. Vana talutare tõi mällu kustumatu pildi Juuru kirikumõisa saunast, kus ajuti käis maailma eest varju otsimas üks teine Juhan. Juhan Viiding, kes jäi mu teadvusesse keskkooli ajast, kui ta Samuel Becketti näidendis täis ängistust Godot’d ootas. On arvatud, et Becketti käsitluses kehastas Godot Jumalat, kelleni etenduse tegelased püüavad jõuda. Juhani piiridest teadis ehk paremini toonane Juuru kirikuõpetaja Jüri Bärg, kes on ühes palmipuudepüha jutluses kirjutanud: «Ei ole meile kerge määratleda oma asendit nendes sündmustes, need viivad meid vana ja uue piirile ning see piir on paraku meis enestes. Ja vast just sellepärast on meil enam kui muidu põhjust oma mõttes kaasa minna Issandaga kui Inimese Pojaga.»
Oma luules on Juhan Viiding palunud taevalt hingamisepause, vaikusele pikkust ja hinge tänulikkust (Palve). Oskamata või tahtmatagi kõike seletada, võime ka meie kõike seda paluda. «Mitte kunagi ei suuda me ära seletada Jeesuse Kristuse passiooni, kuid lugu laseb aimata juba ette seda uut inimeseks­olemist, mida rõõmusõnum kuulutab,» ütleb Bärg. Iga inimeseks­olemise lugu on ühtaegu lihtne ja geniaalne.
Rita Puidet

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)