Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mis seob püha Nikolaust ja jõuluvana

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Püha Nikolaus on oluline pühak, kelle mälestuspäevana tähistatakse 6. detsembrit ehk nigulapäeva.

Nikolaus tegutses legendi kohaselt Türgi aladel asuva Myra linna piiskopina. Ta suri umbes aastal 350 ja tema säilmed on Itaalias Bari Nikolause basiilikas, mida võisin ise sellel suvel külastada.

Kuna nigulapäev asub jõulude lähedal, siis on pühast Nikolausest kujunenud meie kultuuriruumis jõuluvana, kes jagab kingitusi. Vaadates jõuluvana punast riietust ja erilist peakatet, võib märgata ilmset sarnasust nii katoliku kiriku kardinali kui piiskopi ametirõivastusega.

Juba keskajal oli juttu sellest, kuidas püha Nikolaus toob lastele nigulapäeval kingitusi. Ta seostub kingitustega, sest legendi järgi sai piiskop teada, et tema koguduse piirkonnas on aadlimees, kelle kolm tütart elavad täielikus vaesuses. Ilma kaasavarata ei saanud aga naised toona abielluda ja tundus, et mehel ei jää muud üle kui saata tütred lõbumajja.

Nikolaus tundis aadliku tütardele kaasa ja otsustas neile anda kaasavaraks kolm kullast kera. Selleks, et tema tegu silma ei torkaks, heitis ta need kerad öösel aknast sisse. Nii kujutatakse kunstis sageli Nikolaust kolme kullast keraga või siis õunaga.

Legend räägib ka sellest, kuidas Nikolaus aitas näljahäda ohvreid, jagades neile nisu. Lugude põhjal oli tegemist hea südamega abivalmis inimesega. Seega on igati põhjendatud Nikolause seostamine kingitustega, mida meie teeme jõuluajal. Need kingituse teevad teistele rõõmu, südame soojaks ja näitavad hoolivust. Samuti on jõulud aeg, mil võime püha Nikolause kombel toetada neid, kes on puuduses ja vaesuses.

Nikolaus oli pärimuse kohaselt ka tugev teoloog, kes osales 325. aastal Nikaias toimunud esimesel kirikukogul ja kaitses seal kiriku kolmainsusõpetust.

Püha Nikolaus on mitmete riikide ja linnade kaitsepühak. Eestis näiteks kannavad Nikolause nime Viru-Nigula ja Lääne-Nigula kihelkond ning seal asuvad kirikud. Lisaks neile on püha Nikolaus Kirbla, Kose, Narva-Jõesuu ja Põltsamaa koguduse nimipühak. Ka mitmed isikunimed on tuletatud püha Nikolause nimest, näiteks Nikolai, Niilo ja Nils.

Kaido Soom,

Tartu ülikooli usuteaduskonna õppejõud