Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Minu Eesti mõttetalgud

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Juba sel reedel kogunevad vähemalt 480 mõttekojas üle Eesti tuhanded inimesed, et arutada, mida saaksime kõik koos ära teha iseenda, oma perekonna, sõprade, kogukonna ning Eesti heaks.
1. mail toimuvad mõttetalgud annavad kodanikele võimaluse kokku tulla ja ühistes vestlusringides leida kiiresti lahendusi olulistele küsimustele. Arutusele tulevad talguliste kohapeal püstitatavad küsimused, mis kõik peavad algama sõnaga «kuidas».
Mõttetalgutest on oodatud osa võtma kõik inimesed, olenemata vanusest, haridusest, elualast, elukohast, soost või rahvusest.
Haarata kinni heast mõttest
Minu Eesti algatuses kojavanemana kaasa tegev Pilistvere diakon Hermann Kalmus leiab, et taolised üldised kodanikuinitsiatiivid tuleb ära kasutada ja rakendada kohaliku omavalitsuse teenistusse. Samuti lubab ta teha kõik endast oleneva, et tõstatada talgutel ka kiriku ja kogudusega seotud teemasid.
«Püüame arutada, kuidas Pilistvere küla ja kogukond võiksid areneda ja toimida nii, et siin oleks põhjust elada, et lapsed ära ei koliks ega mindaks mujale tööd otsima. Katsume aru pidada, kuidas maal aineliselt püsima jääda ning keskkonda korrastada, aga ka sellest, kuidas joomarluse või laamendamise vastu astuda,» lausus Kalmus.
Samas ei pane ta üritusele väga suuri lootusi. «Ma saan hästi aru, et Eesti ei vaja ega oota mingit innovatsiooni selles mõttes, mida räägib keskpärane poliitik, vaid vaimset ümbersündi ja uuenemist, mis saab alata vaid kirikust. Selles mõttes on mu lootused tagasihoidlikud ning keskenduvad pigem sellele, et iseäranis maakohtades areneks üldse võime asju arutada ja rääkida.
Me peaksime oskama paremini pidada kõnekoosolekuid, läbirääkimisi, ajurünnakuid. Olulised on vaimsed kategooriad – koostöö, kogukond, inimestevahelised suhted, demokraatia, ja ka see, et õiged inimesed ei lööks käega, vaid tegutseks.»
Ühiskonna ühtsuse nimel
Korraldajate sõnul katsetataksegi mõttetalgutega osalusdemokraatia ühte meetodit. Selle tulemusena saame sõnastatud nii ühiskonna kui kohaliku tasandi olulised probleemid ning leiame neile lahendused. Ettevõtmise algatajad usuvad, et eestimaalased suudavad taas näidata üles ühtsust ja jõudu ühiskonna jaoks oluliste probleemide lahendamisel.
Projekti eelarve on 3,2 miljonit krooni ning seda rahastavad Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Eesti Telekom, Euroopa Komisjon.
Kodanikualgatusena korraldatavatele Minu Eesti mõttetalgutele registreerumine toimub www.minueesti.ee kodulehel, raamatukogudes ja kojavanemate juures.

Merje Talvik