Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Milline on ülestõusmispühade värv?

12.04.2017 | | Rubriik: Kirikuelu

Tuntud raamatuillustraatori ja kunstniku Richard Kiviti (1888–1981) kujundatud pühadekaart.
Postkaart

Ülestõusmispühad on kirikuaasta suurimad pühad, kuid pühadega seoses on inimestel ka palju küsimusi. Eesti Kirik aitab koos Tartu Pauluse koguduse õpetaja Kristjan Luhametsaga leida neile vastuseid. Ehk aitab see paremini mõista pühade sisu ja sõnumit.

Miks eelneb ülestõusmispühadele paastuaeg?
Kristus loobus kõigest. Et seda veidigi mõista, võib olla paastuajast abi. Samas vajavad kõik suured asjad ettevalmistust. Isegi kontserdil astub üles soojendusesineja. Kristuse ülestõusmine on võrreldamatult suurem kõigest, mida inimkond on näinud. Et seda mõista, on vaja ennast hästi ette valmistada.

Miks tuuakse palmipuudepühaks tuppa pajuoksi?
Palmid meie maal ei kasva, seepärast on põhjapoolsed rahvad olnud nutikad, leidmaks kodu kaunistamiseks muid käepäraseid lahendusi.

Miks peetakse ülestõusmispühi rõõmupühadeks, kuigi nendesse päevadesse mahub ka palju muret ja valu?
Sest Jeesus Kristus tõusis surnust üles ning võimaldab ka oma järgijail jõuda igavesse ellu. Ülestõusmise rõõm ületab kõik valu ja vaeva, mis sellele eelnes. Näiteks lapsevanemad rõõmustavad lapse sünni üle vaatamata sellele, et sünnitusega kaasnes muret ja valu. Nii peetakse ka sünnipäevi enamasti ikka rõõmu- ja mitte murepäevadena.

Miks kuulub ülestõusmispühade kommete hulka munade värvimine ja koksimine?
Ülestõusmispühadel lõppes paast, seepärast seostuvad nendega mitmesugused muna- ja piimatoidud. Muna on pealtnäha justkui elutu, aga silmanähtavalt sünnib sellest elu. See kõneleb meile Kristusest, kes tuli hauast välja.

Millised on ülestõusmispühade söögid? Miks on need nii rikkalikud?
Ülestõusmispühade söögid on väga maitsvad, et nii ihu kui hing võiksid üheskoos Jumalat kiita.
Mida tegi Jeesus esimeste ülestõusmispühade ajal?
Jeesus tõusis surnust üles, külastas oma järgijaid ja kinnitas nende usku.

Miks on ülestõusmispühadel kirikus vähem inimesi kui jõulude ajal?
Igal pool ei ole see nii, aga Eestis küll valdavalt. Jõulupühadega kaasneb meil väliseid südamlikke traditsioone rohkem ja see hoiab kiriku ligi ka need inimesed, kes on muidu usust kaugenenud. Maades, kus on rohkem traditsioone seotud ülestõusmispühadega, on ka ülestõusmispühadel inimesi kirikus rohkem.

Kuidas seostuvad ülestõusmispühadega tibud ja jänesed?
Tibu koorumine munast jutustab meile Jeesusest, kes tuli hauast välja. Laiemalt kõneleb ellu ärkamisest kogu kevad ja jänes on paljudes maades üks esimesi kevadekuulutajaid, kes üle värskelt haljendava aasa hüpleb.

Miks peetakse kirikus maar­japäevi, aga mitte joosepipäeva?
Joosepipäev on 19. märtsil. Piirkonniti tõstetakse esile eri inimeste mälestuspäevi. Näiteks katoliku maades on püha perekond (sh Joosep) sageli ikoonidel, aga Maarja veelgi rohkem. Võrreldes teiste lunastuslooga seotud inimestega on Maarjat tõepoolest palju esile tõstetud.

Milline on ülestõusmispühade värv?
Valge.

Mis on ülestõusmispühade kõige olulisem märk?
Jeesus elab! Kui ta poleks päriselt üles tõusnud, poleks ristiusku ega kirikut olemas.

Miks on õigeusu kirikus ülestõusmispühad teisel ajal kui luterlikus kirikus?
See tuleneb nn vana ja uue kalendri erinevusest. Vene õigeusu kirik kasutab Juliuse kalendrit, luterlased Grego­riuse oma. Eesti Apostliku Õigeusu Kiriku kogudused kasutavad mõned üht, mõned teist kalendrit. Kuna tegemist on liikuva pühaga, satuvad ülestõusmispühad aeg-ajalt mõlemas kalendris samale ajale.

Millest sõltub ülestõusmispühade tähistamise aeg?
Ülestõusmispüha peetakse esimesel täiskuujärgsel pühapäeval pärast kevadist pööripäeva, seega vahemikus 22. märtsist 25. aprillini.

Miks kuulub ülestõusmispühade kaunistuste hulka muru?
Muru sümboliseerib elu tärkamist.

Kuidas tähistatakse ülestõusmispühi eri riikides?
Jumalateenistus on ühine, aga pühade pidamise välised nüansid on igal pool erinevad.

Miks on ülestõusmispühade puhul mitmes kirikus öine või varahommikune teenistus?
Millal algab uus päev? Millist kellaaega tuleb pidada varahommikuks? Traditsiooniti on see erinev. Kui rõõm Kristuse ülestõusmisest on väga suur, ei malda inimesed oodatud sündmuse tähistamisega kaua oodata – sealt ka tava pidada öiseid jumalateenistusi.

Mida teeb pastor pühade ajal?
Rõõmustab koos kogudusega Kristuse ülestõusmisest. Jumalateenistusel on pastoril teatud ülesanded, kuid argitoimetused jäävad siiski kõrvale. Ülestõusmispühad on ka pastori jaoks pühade aeg.
Kaido Soom

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)