Esileht » Teemad » Teoloogilist »

Miks on palvetamine nii raske?

27.03.2013 | | Rubriik: Teoloogilist

Elav palveelu ei tule mitte pühendumisest reeglitele, vaid südame täitumisest Jumala armastusega. 
ReproPalve on tähtis, aga samas tekitab see kristlase elus tihti raskusi ja pingeid.

Põlvkonnalt, kelle tähelepanu hoiab enda haardes üha laienev digitaalne maailm, peab küsima, kuidas taastada olulist osa meie suhteis Jumalaga.
Kristlastena tunneme end sageli süüdi, et pole leidnud palvetamiseks aega, aga me peame teadvustama, et palvetamine pole see punkt, mida saab oma päevaplaanist maha tõmmata.
Palve on suhtlus. See peaks olema avatud ja pidev dialoog. Paulus ütleb oma esimeses kirjas tessalooniklastele: «Palvetage lakkamatult» (Ts 5:17). Jumal ei pruugi olla meie juures füüsiliselt, kui me palvetame, aga ta on kohal ja palve kaudu saame temaga ühenduse. Ei ole vahet, kas me halame meeleheites või palume Jumalalt teenet, palve on võimalus Jumalaga suhelda. See võib olla põgus või hoopis sügav emotsionaalne vestlus. Seda võib teha põlvitades või autos istudes, duši all, liftis või kassajärjekorras – kus iganes.
Probleem seisneb aga selles, et paljud ei pea seda lihtsaks. Ärgata hommikul ja öelda: «Täna ma asun püsivasse vestlusesse Jumalaga» on üks asi, aga seda teha on hoopistükkis raskem.
Elav palveelu ei tule mitte pühendumisest reeglitele – kuigi neist võib abi olla –, vaid südame täitumisest Jumala armastusega. Inimlik suhe edeneb, kui mõlemad osapooled suhtlevad teineteisega läbi armastuse, palve vajab sama alust. Asja mõte seisnebki selles, et kui soovime saada täidetud Jumala ülevoolava armastusega, peame temaga aega veetma palves.
Siin on mõned abistavad mõtted/juhendid, kuidas edendada oma palveelu.

1. Tunnista algusest peale, et palve on raske
Jeesus, kes andis meile meie­isapalve, tunnistas, et mõnikord me ei tea, mida öelda. Igas suhtes on aegu, kus suhtlus võib olla kas lihtne või raske. Võti seisnebki selles, et tuleb edasi pingutada, kui ongi rasked ajad.

2. Lihtsalt tee seda
Tuleb ette aegu, kus palvetamine tundub viimane asi maailmas, mida sa teha tahaksid. Sul ei tule mõttessegi saata palvet üles taevasse. Aga suhe ei vaja üksnes armastust ja ohverdamist, vaid ka pühendumist ja visadust. Kui su palveelu tundubki sulle kuiv, jätka siiski palvetamist, aga ära teeskle. Ütle Jumalale, et sa oled olemas ja valmis teda kuulama. Ole valmis ootama. Mõnikord on juba kohalolemine pool võitu.

3. Tunnista korrapärasuse tähtsust
Kuigi on olemas risk, et su regulaarsed palvetamised muutuvad üksluiseks ja igavaks, saab see siiski tuua rahu ja korra sinu elurütmi. Reserveerides iga päev Jumala jaoks ühe kindla aja, aitab see ka edendada sinu palvetamist läbi kogu päeva. Seda põhimõtet on ka mungad sajandite jooksul kasutanud. Pidev Jumala meeldetuletamine aitab keskenduda talle ja muuta palvetamine igapäevaseks harjumuseks.

4. Proovi erinevaid asju
Korrapärasus  on hea, aga teisest küljest pole midagi, mis võiks muserdada Su palveelu kiiremini kui monotoonsus. Sama asi päevast päeva muutub väga kiiresti igavaks. Proovi erinevaid palvetamisviise. Mine jalutama, joonista pilt, kirjuta luuletus, loe pühakirja. Suhtle Jumalaga nende tegevuste kaudu. Räägi talle, mida ja miks sa teed. Ole loov ja vaata, mis juhtub!

5. Küsi Jumalalt abi
Võibolla lihtsaim viis, saavutamaks edukat palveelu, on küsida Jumalalt abi. Rooma kirja 8:26 ütleb meile, et kui me ei tea, kuidas palvetada, siis «Vaim ise palub meie eest sõnatute ägamistega». Kui me ei tea, mida öelda Jumalale, siis Püha Vaim aitab meid.

Kuigi need soovitused võivad olla abiks, ei anna nad siiski kiiret lahendust, kuidas saavutada kohe suurepärast palveelu. Enamiku kristlaste jaoks on see eluaegne võitlus koos tõusude ja mõõnadega, aga lõpuks viib see meid lähemale Jumalale.
Kui sa usud, et Jumal tõesti igatseb sinust kuulda, võid palvetada ilma surveta. Tea, et Vaim on valmis sekkuma, kui sul pole sõnu. Ennekõike aga ole Jumalaga aus. Räägi talle oma valudest, rõõmudest, muredest, hirmudest. Too need Jumala ette, jäta risti jalamile ja naudi tema ligiolu.

Allikas: Relevant Magazine
Tõlge www.plussmeedia.ee

Tõlge ilmub Eesti Kirikus toimetatult.

Teemad:

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)