Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mihklipäeval Tallinna Rootsi-Mihklis

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

29. septembril, mihklipäeval, mõeldakse Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus  oma kaitsepühakule peaingel Miikaelile, kellele kirik 1733. aastal pühitseti.

Pidulikkust lisab teinegi seik: pärast pikki kuid kestnud kiriku keldrikorruse renoveerimist muuseumiks nimetatakse projekt lõpetatuks.

Ruumide pühitsemine jääb siiski uue kuu algusesse, 14. oktoobrile. Järgmiseks etapiks on juba eksponaatide paigaldamine ning muuseumi kujundamine. Plaanikohaselt peaks Rootsi-Mihkli kirikumuuseum külastajaid vastu võtma suvest 2007.

Koguduse õpetaja Patrik Göransson tunnistab, et idee oma kiriku muuseumiks saadi Jõhvi Mihkli koguduselt, kes pühakoja alla keldrisse on muuseumi rajanud. Vajadus luua spetsiaalne ruum mitmesuguste koguduse omandisse kuuluvate ajaloolist väärtust omavate esemete hoidmiseks ning eksponeerimiseks aitaski projekti käivitada.

Tallinna vanalinnas Rüütli tänavas asuva Rootsi-Mihkli kiriku muuseumi kogumaksumuseks hinnati 5,6 miljonit krooni, millest Tallinna linn maksis enam kui miljon krooni. Põhiraha tuleb Euroopa struktuurifondidest, kohaliku omavalitsuse osalus on 20 protsenti. Töid teostas Hard-Restauraatori OÜ.

16. sajandi algupoolel ehitatud hoone (algselt seek) paksude müüride vahele tuleb õdus kahe saali ja konverentsiruumiga muuseum, kuhu tuuakse kokku nii Eestis kui Rootsis asuv eesti-rootslaste kirikuvara. Muist tulevase muusemi eksponaatidest on hetkel juba näha kirikuruumis, mis tänu annetustele ja Rootsi riigile on tagasi saanud oma esialgse ilme. «Aga kirikusaal ei tohi olla muuseum, kus vitriinide vahel Jumalat paluda,» on õpetaja Göransson kindel. 

Eestis on peaingel Miikaelile pühitsetud peale Tallinna Rootsi-Mihkli kiriku veel Mihkli, Keila, Häädemeeste, Kodavere, Juuru, Kihelkonna, Rõngu, Jõhvi ja Räpina kirik. 

Liina Raudvassar