Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Mida teha tühjaks jäänud koolimajaga

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Tampere-Pori teelt Muohijärvi suunas maha sõites kümmekonna kilomeetri kaugusel Hyynilä külas on üks sajandivanune koolimaja, mis uue omaniku käes on muutunud kuninglikuks eramuuseumiks Villa Royal.

See, mida sisustuskunstnik Markku Ellala on 1904. a ehitatud koolimaja sees teinud, võtab esialgu sõnatuks. Sõitsime sinna vaatama Fabergé lihavõttemunade näitust, aga sattusime ruumimatkale läbi eri ajastute.
Kolm tundi kulusid koos Markku Ellalaga mööda maja kõndides ja tema seletusi kuulates märkamatult. Lõpuks istusime rokokoosaalis koos teise väikese seltskonnaga ning perenaise ja peremehega kohvilauas kui üks pere vesteldes.
Sama maja teisel korrusel elav Ellalate pere avas selleks ajaks Villa Royaliks nimetatud (kooli)maja 2006. aastal. Maja iga ruum on sisustatud eri ajastu stiilis, peale selle on alati üles seatud mõni näitus. Järgmise aasta juulikuuni jäävad vaadata koostöös Tampere linnamuuseumiga eksponeeritud Fabergé munad ning kõrvalmajas üles seatud Egiptuse aar­ded (originaali järgides tehtud koopiad Tutanhamoni hauakambrist jm).
Üks juugendtuba on juba jõulumeeleolus, kust ei puudu ka harmoonium ja Piibel 1888. aastast ning lastele mõeldes ligi 70 jõulupäkapikku ja muud jõulutegelast.
Majas on Hollandi barokis kabinet, barokk- ja rokokoosaal, juugendköök koos suure Soome ahjuga, Rooma saun, magamistuba on nimetatud Egiptuse kuninga Farouki auks. Kappides on varjul hinnalist portselani erinevatelt meistritelt, laes 90 kilo kaaluv portselanlühter Itaaliast.
Avamisest saati on Villa Royali külastanud 190 000 inimest. Siin on võimalik ka sündmusi tähistada ja peale üksikkülastajate suuremaid gruppe vastu võtta. Jõulude eel leiab enam huvi jõulutuba.
Markku Ellalale oli üllatus, et Prantsusmaalt pärit Fabergé suguvõsa esindajad on ka Eestis, täpsemalt Pärnus elanud. Peter Carl Fabergé (1846–1920) isa oli Pärnus sündinud kullassepp Gustav Fabergé ja ema taani kunstniku tütar Charlotte Jungstedt. Oktoobrirevolutsioon sundis Fabergé oma ettevõttest loobuma. Ta lahkus Venemaalt ja suri Šveitsis.
Villa Royalis näidatavad Peter Carl Fabergé rikkalikult juveelidega kaunistatud väärismetallist paar-kolm lihavõttemuna on imetlemist väärt. Teadaolevalt on neid peamiselt keisriperekonnale valmistatud mune maailmas säilinud 69. Peale lihavõttemunade valmistas Fabergé arvukalt lauahõbedat, ehteid ja luksuslikke tarbeesemeid, sealhulgas kirjatarbeid, pildiraame, tuhatoose, portsigare, kelli. Ka neid esemeid on võimalik Villa Royalis imetleda.
Et midagi taolist ühe vana koolimajaga ette võtta, on kindlasti tarvis raha, ja mitte vähe. Küll on Eestimaalgi vanu tühje koolimaju, mis uut elu ootamas. Kusagil on koduloomuuseum tehtud, keegi on endale vana koolimaja elamiseks ostnud. Aga naabrite juures tasub vaatamas käia, kasvõi kodulehel www.suomenvillaroyal.com.
Sirje Semm