Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Meistrikursus organistidele Tartus

10.05.2017 | | Rubriik: Kirikuelu

Kantor, organist, orelipedagoog ja oreliekspert  Matthias Krampe Viinist juhendas meistrikursust Tartu Pauluse kirikus.
Erakogu

21. aprillil korraldas EELK Usuteaduse Instituudi kirikumuusika osakond meistrikursuse organistidele ja kirikumuusikutele.

Kokku saadi Tartus, et mängida Tartu Pauluse kirikus 2015. aastal valminud Pascheni orelil. 56 registriga ja 3 manuaaliga orel on ehitatud Saksa orelifirmas Paschen Kiel Orgelbau GmbH. Kirikumuusikutele oli see suurepärane võimalus mängida kaasaegsete mänguvõimalustega heas korras orelil. Meistrikursust juhendas Austria Evangeelse Luterliku Kiriku kantor, organist, orelipedagoog ja oreliekspert  Matthias Krampe Viinist.
Krampe orelitundidest on varasematel aastatel osa saanud need Eesti kirikumuusikud, kel on õnnestunud osaleda Austria kirikumuusikute koolitusnädalal Werkwoche für evangelische Kirchenmusik. Igasuvisel õppenädalal väikeses paigas Austrias Oberschützenis arendatakse oma oskusi kõigis kirikumuusikutele vajalikes valdkondades. Ja sellest nädalast on aastate jooksul osa saanud ka Eesti kirikumuusikud.
Reformatsiooni 500. aastapäev tuletab ka kirikumuusikutele meelde Lutheri pärandi väärtustamise vajadust. Martin Lutheri jaoks oli kirikumuusikal oluline ülesanne toetada jumalasõna mõistmist ja edasiandmist. Seetõttu pühenduti meistrikursusel J. S. Bachi koraalieelmängudele. Esitati aga ka Bachi teisi oreliteoseid.
Kursusel osalejate orelimängu juhendamine vaheldus huvitavate loengu vormis viidetega barokkmuusika klassikalistele mängupõhimõtetele, ajaloolistele näidetele, orelimängu hõlbustavatele võtetele. Samuti andis Krampe väärtuslikku nõu barokkmuusika registreerimiseks ja parimateks võimalusteks cantus firmus’e esiletoomiseks.
Kursus sujus ladusalt tänu korraldajatele Kersti Petermannile ja Kristel Aerule. Kursusel osalenud 22 organisti lahkusid töiselt päevalt pagasiga, mis aitab edasi areneda ja andis teadmisi barokkmuusika parimateks esitusviisideks.
Meistrikursusele järgnes kinnitus päeval õpitule. Sama päeva õhtul andis Matthias Krampe Tartu Pauluse kiriku orelil kontserdi, kus oluline osa oli J. S. Bachi koraalieelmängudel. Kavas olid veel romantikute M. Regeri ja R. Fuchsi oreliteosed ning kontserdi lõpuks Erkki-Sven Tüüri „Spectrum I“. Menuka kontserdi lisaloona kõlas M. Krampe improvisatsioon.
Anneli Klaus,
Tartu Maarja koguduse kirikumuusik, kursusel osalenu

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust!  (Ps 66:20)