Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Meister asub orelit ümber ehitama

05.04.2019 | | Rubriik: Kirikuelu
hardo kriisa

Hardo Kriisa remontis ja täiendas ka Paide kiriku orelit. Arhiiv

Hardo Kriisal seisab ees Rannamõisa kiriku oreli ümberehitus.

XX sajandi algusest pärit Rannamõisa kiriku orel hävis II maailmasõja ajal. Kui õpetaja Aare Kimmel 1992. aastal kogudust – toona jutlustajana – teenima hakkas, kasutati koguduselaulu saateks vana harmooniumi.
Samal aastal sai kogudus Rootsist Äppelbo koguduselt kingituseks kahe manuaali ja pedaaliga ning 15 registriga firma Akerman & Lund oreli, millel oli siis vanust 60–70 aastat.
Pilli on saatnud need mõnekümne Rannamõisas teenitud aasta jooksul ühed ja samad probleemid ning meister Hardo Kriisa tegi kogudusele ettepaneku ehitada oreli juhtimissüsteem ümber – muuta see elektriliseks.
Ümberehituse käigus tekib ligipääs ka sõlmedele, kuhu praegu juurde ei saa. Meister Kriisa ütleb, et tegu on kena romantilise kõlaga ja töökindla pilliga. Ent oli ka põhjus, miks orel Rootsis lahti võeti ja Eestisse toodi.
Jaanuaris võttis koguduse nõukogu vastu otsuse orel ümber ehitada ja pöördus abipalvega Harku valla poole. Vallavolikogu otsustas ettevõtmist toetada, tasudes kolmandiku vajaminevast summast, töö algab sõltuvalt ilmast kas märtsi lõpus või aprilli alguses.
Ümberehitus peaks maksma minema natuke rohkem kui 15 000 eurot ja valmima jaanipäeva paiku. Orelipult võetakse lahti ja sellega tegeleb meister oma töökojas Rakveres, muu töö tehakse Rannamõisas kohapeal.
„Paigaldatavad magnetid muudavad pilli mängimise täpsemaks. Praegu on klahvi vajutamise ja hääle ilmumise vahel teatud aeg,“ selgitab õpetaja Kimmel, kes orelimängu on õppinud omal käel.
Rita Puidet

Vaata, me läheme üles Jeruusalemma ja seal viiakse lõpule kõik see, mis prohvetid on kirjutanud Inimese Pojast! (Lk 18:31)