Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Meie välismisjonärid Myanmaris

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Esmaspäeval vapustas maailma avalikkust teade, et Myanmari sõjavägi haaras riigis kontrolli ning pidas kinni Nobeli rahupreemia laureaadi ja sisuliselt riiki juhtiva Aung San Suu Kyi. See välisuudis viis EELK liikmete murelikud mõtted meie välismisjonäridest abielupaari, 2019. aastal kolmeks aastaks Myanmarisse lähetatud Helene ja Joona Toivaneni juurde. Kuidas neil läheb ja mil moel nad tekkinud kriisis vastu peavad, seda uuris Eesti Kirik Helene Toivanenilt. Intervjuu tehti 2. veebruari hommikul Eesti aja järgi.

Kuidas teil praktiliselt praegu läheb?

Helene Toivanen: Oleme varustatud toiduainetega, juhuks kui olukord peaks eskaleeruma ning kuulutatakse välja liikumiskeeld. Elame kõrge müüriga ümbritsetud väikeses aiaga elumajas, kus tunneme end kaitstult, nii et praktilise poole pealt on kõik hästi. Juba täna (2. veebruaril, päev pärast riigipööret) käisin hommikul tavapärasel jalutuskäigul ning kõik tundus väga rahulik.

Milline on meeleolu üldisemalt? 

On uskumatus ja pettumus. Myanmari lähiajalugu on väga keeruline ja valus. Paljudel on veel meeles 1988. aasta võimul olnud totalitaarse valitsuse vastaste meeleavalduste vägivaldne mahasurumine, kus surma sai tuhandeid protestijaid ning mis lõppes riigi ülevõtmisega sõjaväehunta poolt. Eile kuulutas uus sõjaväeline valitsus välja aastase eriolukorra, lubades korraldada vabad valimised ning anda võimu üle võitnud parteile. Seda lubati ka 1988. aasta järel, kuid tollal keeldus sõjaväehunta võimu valimised võitnud ning praeguseni rahva üleüldist soosingut nautiva Aung San Suu Kyi parteile üle andmast. Eile arreteeriti ebaõiglaselt rahva armastatud juht, kes sümboliseerib kohalikele vabadust ning paljud on pannud kõik oma lootused tema peale. 

Praegused sündmused rebivad lahti alles paranema hakkavad haavad inimeste mälestustes ning kardetakse, et riik langeb tagasi vaesusesse ja areng takerdub. Meeleolu on väga rusuv, ollakse hirmunud. Loodetakse välisriikide abile, kuid on vähe lootust, et see võimu haaranud valitsejaid kõigutab. Lähipäevad on kriitilise tähtsusega. 

Millised on lähiaja väljavaated? 

Praeguste sündmuste ahela vallandas sõjaväeseotusega partei (Union Solidarity and Development Party) suur kaotus novembris toimunud valimistel ning sellele järgnenud tõenditeta väited valimispettusest. Eile (1. veebruar) pidi olema uue parlamendi esimene kogunemine ning valimistulemuste ametlik kinnitamine. Birmalased on rahumeelsed inimesed, kuid armastavad oma juhti Aung San Suu Kyid väga. Internetis levib väidetavalt tema kirjutatud üleskutse seista vastu seadusetult võimu haaranud sõjaväele. Lähipäevad näitavad, kas suurem on hirm või ustavus oma juhile.

Kas teie julgeolek on tagatud? 

Hetkel küll, kuna olukord on stabiilne. Samas võib see iga hetk eskaleeruda, lähipäevad annavad selles rohkem selgust. Lennujaam (mis on olnud rahvusvaheliseks liikluseks suletud alates 2020. aasta märtsist) on ümber piiratud ja suletud igasuguseks liikluseks kuni mai lõpuni. Tõenäoliselt korraldavad suurriigid siiski oma kodanike evakueerimise, kui selleks peaks vajadus tekkima, usun, et saaksime ühele sellistest lendudest. Loodan siiski, et olukord nii kaugele ei arene. Myanmar on üldiselt väga turvaline maa.  

Milline on teie sõnum Eesti inimestele 

Me teame, et pole selles olukorras üksi, meie taevane Isa on meiega. Ükskõik mis juhtub, on meie elu ja saatus tema kätes. Psalmi 121 lõpusõnad on väga lohutavad: „Issand hoiab sind kõige kurja eest, tema hoiab sinu hinge. Issand hoiab su minemist ja su tulemist nüüd ja igavesti.“

Liina Raudvassar