Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Meie kirikumuusika suurkuju Roman Toi külastab Eestit

22.06.2011 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Auväärt maestro Roman Toi haarab siiani autorooli ja teeb oma sõidud ise. Tiiu Pikkur
Laupäeval, 18. juunil tähistas helilooja, organist ja koorijuht prof Roman Toi Torontos oma 95. sünnipäeva. EELK vääristab lugupeetud kirikumuusikut suure juubeli puhul elutööpreemiaga.

Juubilar on Eestis külas 28. juunist 22. juulini. Maestroga saab kohtuda ja teda õnnitleda reedel, 8. juulil kell 13 Tallinna piiskoplikus toomkirikus, kus peapiiskop Andres Põder annab talle üle EELK elutööpreemia.
Samas esitletakse 2007. aasta Roman Toi nimelise uute kirikulaulude konkursi auhinnatud tööde kogumikku «Uued kirikulaulud». Noodiraamatu toimetaja Tuuliki Jürjo sõnul on selles nii laste-, koori- kui koguduselaule, mis on nüüd esmakordselt trükituna kõigile huvilistele kättesaadavaks tehtud.
«Kiriku laulu- ja palveraamatu» üks autoreid Roman Toi on muretsenud eesti oma koraalilaulu vähesuse üle, on ju lauluraamatu ligi 500 laulust ainult umbes 30 algupärased. Uute kirikulaulude võistluse võidulugude näol on eesti algupärane koraal saanud tubli täienduse, mida nüüd värske noodiraamatu abil saab hakata laiemalt kasutama.
Helilooja austamisel toomkirikus saab kuulata ka tema orelipalu organistide Ene Salumäe ja Piret Aidulo esituses ning toimub helilooja loomingut sisaldava CD esitlus.
Korduvalt kodumaal käinud maestro tahab siin võimalikult palju ringi sõita ja kirikuid külastada. Seekord on tema sooviks osaleda 3. juulil Suure-Jaani kirikus jumalateenistusel. Pühapäeval, 10. juulil on Viljandi linna aukodanik Roman Toi Viljandis Pauluse koguduse õpetaja Mart Salumäe lahkumisteenistusel. Õpetaja Salumäe teenis varem ja jätkab sügisest Toronto Peetri koguduse, kus Toi on üle 30 aasta organist olnud, teenimist. Juuli algul võib maestrot kohata ka Tartus.
Viljandimaal Kõo vallas sündinud Roman Toi lõpetas Jakob Westholmi gümnaasiumi, õppis Tondi sõjakoolis, Tartu ülikoolis õigusteadust ning Tallinna konservatooriumis kompositsiooni ja dirigeerimist. Täiendas oma muusikaharidust Kanadas, USAs ja Šveitsis. 1944. aastal viis sõjakeeris teda koos abikaasa Vaiki ja kaheaastase poja Antsuga Saksamaale, kust mindi edasi Kanadasse. Toi on olnud aastast 1974 Toronto Kuningliku Konservatooriumi õppejõud. Töötanud Välis-Eesti kirikutes organisti ja koorijuhina, sealjuures üle kolmekümne aasta Toronto Peetri koguduse organistina.
Toi meenutab sooja sõnaga omaaegseid EELK ja E.E.L.K. lauluraamatukomisjonide ühiskoosolekuid, mida nii Torontos kui Stockholmis ja Tallinnas peeti. «Vaat see oli üks väga üksmeelne töö ja on seni kõige suuremaks koostööks Kodu- ja Välis-Eesti kiriku vahel jäänudki,» on maestro öelnud. Roman Toi on alati kahe kiriku ühinemist pooldanud ja leiab, et sel teemal kerkinud vaidlused ja lahkarvamused on mõttetud. «Mina saan aru, et see väikene vaidlus, mis praegu avalikus sõnas käib, ei käi mitte Piibli üle, vaid kodukordade üle.»
Kogu Roman Toi elu ja tegevus on seotud kooride ja laulupidudega nii siin- kui sealpool ookeani. Väliseestlased on teda võrrelnud Gustav Ernesaksaga, sest «kui kodueestlastel on oma Ernesaks, siis meil on oma Toi». Juhatanud paljusid koore Saksamaal ja Kanadas, tuntumad neist on Toronto Eesti meeskoor ja naiskoor ning segakoor Estonia.
Toi on olnud ESTO laulupidude üldjuht ning taasiseseisvunud Eesti üldlaulupidude üld- ja aujuht; on Eesti Heliloojate Liidu liige. 2007 ilmus Roman Toil mahukas mälestusteraamat «Kaunimad laulud pühendan sull’».
Et käesoleva aasta on peapiiskop Andres Põder kuulutanud lauluraamatuaastaks, siis on EELK-l eriline au ja rõõm võtta vastu ja õnnitleda kodumaal üht meie suurimat kirikumuusikut tema juubelil.
Tiiu Pikkur

Nõnda peab ülendatama Inimese Poeg, et igaühel, kes usub, oleks temas igavene elu. (Jh 3:14b,15)