Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Meenutusi 1937. aasta maikuu sündmustest

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

8. ja 9. mail tähistas noor Mõisaküla kogudus 10. aastapäeva. Mõlemal päeval oli tähtpäevale pühendatud jumalateenistus, õhtul vaimuliku kavaga kontsert. Jumalasõnaga osalesid praost Grünberg ja õpetajad Tammaru (Pärnu-Jakobi) ja Paigaline (Sindi).
Rahvakommete uurija H. Kuurberg pidas suurele rahvahulgale loengu ülikoolis 9. mail. Endistel aegadel võeti Piiblit liigagi tõsiselt. Kui taheti, et lapsest tark inimene kasvaks, joodeti talle sisse põletatud leht Piiblist. Kui lugema õppimine ei tahtnud edeneda, tuli lapsele Piibliga vastu pead lüüa. Surijatele aga pandi Piibel kui „taeva pass“ sageli kirstu kaasa.
11. mail oli toomkirikus konservatooriumi oreliklassi lõpueksam, mille sooritasid Udu Topman, Osvald Mälk, Eduard Aavekukk, Joann Heinla ja Senta-Luise Kodanipork.
23. mail meenutati Kolga-Jaanis Villem Reimanit tema 20. surma-aastapäeval. Reiman oli siin töötanud 27 aastat, võtnud osa Eesti Rahva Muuseumi ja Eesti Kirjanduse Seltsi asutamisest. Jumalateenistust kalmistul ja aktust pargis ilmestasid koguduse koor ja Kaitseliidu orkester. Aktusekõne pidas prof Jaan Tõnisson, praost Jaan Lattik rääkis Reimanist kui hingekarjasest. Rahva osavõtt sellest üritusest oli väga suur.
Ilus suvine ilm meelitas väljasõitudele. Tallinna praostkonna rohkem kui 1000 last sõitsid Iru linnusele. Praostkonna lastetöö juhataja õpetaja B. Hasselblatt ütles jutlust. Meeliülendav oli kõrgel linnusel tuhandest suust kõlanud lastelaul Jumala kiituseks.
Halliste kogudus korraldas kihelkondliku vaimuliku laulupäeva, millest võttis osa rohkesti ümbruskonna rahvast. Pidulikul jumalateenistusel jutlustas õpetaja M. Vaher Paistust. Kirikus toimunud laulupeol esines neli koori 150 lauljaga Halliste organisti Eduard Pärna juhatusel. Laulupäeva jutluse ütles Theodor Tallmeister Tallinnast.
Kuri lugu juhtus Rakveres. 23. mail kogunes sealne Kolm­ainu kogudus valima endale õpetajat. Mihkel Ostrov Sangastest sai 109 poolthäält, vastu aga 1003, Herman Unt Kullamaalt kogus poolthääli 70, vastuhääli 1023 ja Valter Viks Väike-Maarjast sai poolt 50, vastu 1042 häält. Õpetaja jäi valimata.
Kambja kirikus käisid uue torni ehitustööd. Uus torn pidi saama senise 30 m asemel 53 m kõrge. Ka taheti kirikut laiendada. Elva kirikulgi seisis ees ümberehitus ja laiendamine. Taheti soetada ka uus orel.
Mati Märtin