Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Meenutame võitu ja vabaduse hinda

01.12.2021 | | Rubriik: Kirikuelu
Kindlust tulevikuks jagasid kaplan Henno Saks (vasakult), vanemkaplan Ago Lilleorg, kaplanid Arvet Ollino, Ants Kiviloo jt.  Kuvatõmmis.

Tänavune advendiaeg algas eriliselt ja seda märkis ka Toris toimunud oikumeeniline jumalateenistus. 

Kuupäev 28. november on Eesti ajaloos märgiline – sel päeval algas teadupärast Vabadussõda. Seepärast oli enesestmõistetav pidada advendiaja algust tähistav jumalateenistus just Tori kirikus, Eesti sõjameeste mälestuskirikus. Jumalateenistusel teenisid lisaks koguduse õpetajale Ants Kiviloole ja Pärnu praostile Tõnu Taremaale Kaitseliidu kaplanid Mikk Leedjärv, Henno Saks, Eduard Kakko ja Arvet Ollino. Jutlustas kaitseväe vanemkaplan Ago Lilleorg.

„Issand vaatab taevast, ta näeb kõiki inimlapsi. /—/ Ta vaatleb kõiki ilmamaa elanikke, tema, kes valmistab nende südamed, paneb tähele kõiki nende tegusid“ (Ps 33:1315), on kirjakoht, mille vanemkaplan oli jutluse aluseks võtnud. Jutlust ja kogu teenistust, kus mälestati kõiki langenuid, sealhulgas ka Suurbritannia, Poola ja Läti sõjamehi, on võimalik interneti vahendusel järelvaadata. (Vt etv.err.ee.)

Eile saabus aga meie ajaloos eriline päev, mil vaba Eesti riigina elatud päevade arv sai ühe võrra suuremaks kõikide okupatsioonide all elatud päevade koguarvust. Päikesetõusul, kui Pika Hermanni tippu tõusis riigilipp, sõnas peapiiskop Urmas Viilma: „Väike rahvas on nii suur, kui suur on tema usk tulevikku. Meil on usk oma rahva ja riigi kestvusse, usk, et meile on ette nähtud kindel koht ja ülesanne Jumala päikese all.“

Rita Puidet

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)