Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Meenutades õpetaja Johannes Paesalu 100. sünniaastapäeval

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Hilja-Marie ja Johannes Paesalu. Koopia pildistas Ants Tisler
18. detsembril möödub 100 aastat õpetaja Johannes Paesalu sünnist. Pidades riskantseks külmal ja lumisel jõulukuul asjaosalisi kaugelt kutsuda, pidasime mälestusjumalateenistuse Helme kirikus ära oktoobris.

Johannes Paesalu sündis 18. detsembril 1911 Virumaal Edisel. Õppis Jõhvis algkoolis ja ühisgümnaasiumis. Tartu ülikooli usuteaduskonnas õppis Paesalu 1933.–1937. a.
Tee algus Helmes
Prooviaastal 1938–1939 teenis  Paesalu Helme kogudust oma onu Johannes Uustali juures ning ka Tartu Peetri koguduse I pihtkonda, Rõngu ja Põltsamaa kogudust. Õpetajaks ordineeriti 22. oktoobril 1939 Tallinna piiskoplikus toomkirikus ja määrati Saaremaa praostkonna vikaarõpetajaks. 1940 valiti Pöide koguduse õpetajaks.
Johannes Paesalu abiellus Hilja-Marie Juhansoniga (snd 09.09.1917) 13. detsembril 1939 Tartu Pauluse koguduses. Hilja-Marie oli pärit Helme kihelkonnast.
Johannes Paesalu kandis sel ajal veel perekonnanime Bachval ja ta eestindas oma nime Pöide valla perekonnaseisuametnike otsusega 3. augustil 1940. 1942–1945 mobiliseeriti Johannes Paesalu sõjaväkke.
31. augustist 1945 hakkas Paesalu teenima Viru-Nigula kogudust ja abikaasa oli õpetajale aktiivselt toeks ning Viru-Nigula kogudusele hoolsaks perenaiseks. Johannes Paesalu püsis ustavalt Virumaal vaimuliku ametis surmani 1976. a. Viru-Nigula koguduse teenimise kõrvalt hooldas ta Kunda ja Jõhvi kogudust ning oli Narva-Alutaguse praostkonna praosti kohusetäitjaks.
Elutöö jäi Viru-Nigulasse
Kui Paesalud pärast sõda 1945. a Viru-Nigulasse läksid, leidsid nad eest kannatada saanud kiriku. Kirikuvõlvid olid säilinud, aknaid polnud ees. Tornikiiver oli hävinud. Paesalude eestvedamisel tehti kirik korda. Aastal 1946 tehti altariaed, pühakojale pandi ette aknad ja uksed, kiriku sandikojale tehti pilpakatus ning peasissekäigule paigaldati uus uks. 1947 tsementeeriti pool kiriku põrandast. 1948. aastal kaeti ka kirikutorni kivist osa katusega. 1952. aastal kiriku taastamistööde käigus krohviti ja valgendati jumalakoda seestpoolt, ühtlasi tsementeeriti kiriku põrand ning parandati aknad.
Johannes Paesalu teenis Viru-Nigula kogudust kõige raskematel aastatel. Tema tööd võrreldi vastuvoolu ujumisega. Mingit kasvatustööd polnud võimalik teha. Koguduseliikmed aina lahkusid surma läbi. Õpetaja Paesalu teenimine lõppes raskel ajal. Ta suri 12. märtsil 1976 ja maeti 20. märtsil Helme kalmistule Käära talu Juhansonide perekonna platsile.
Hilja-Marie Paesalu jäi oma kohustustega teenima Viru-Nigula kogudust, nii nagu ta seni oli olnud kantseleiametnikuks ja raamatupidajaks. Lisaks sellele osales ta aktiivselt ühiskondlikus elus näitetrupi ja pensionäride ühenduse liikmena ning kodu-uurijana. Hilja-Marie Paesalu lahkus igavikku 5. juunil 2003.
Mälestusteenistus
15. oktoobril tuli Helmesse pastoripere poeg Joel Paesalu koos abikaasa Mariina ja tütar Maarjaga. Samuti olid kohal pastoripere tütar Ello-Rahel Karelson koos abikaasa Jüri ja tütar Marit Karelsoniga.
Pikimalt võtsid sõna Joel ja Mariina Paesalu. Nad meenutasid oma isa ja ema elu ning tööd, nende kristlikku ausat ja kombekat eluviisi ning maailmavaadet, mida oli neisse kasvatatud juba lapsest peale.
Noored lapselapsed polnud oma pastorist vanaisa näinud, aga nii vanemad kui ka vanaema olid neile vanaisa kohta palju rääkinud. Alati tuletati lastelastelegi meelde, mida vanaisa oleks ühes või teises elusituatsioonis öelnud või õpetanud, mis oleks teda ühes või teises olukorras rõõmustanud või kurvastanud, millal ta oleks ka oma lapselapsi kiitnud ja millal manitsenud.
Aga Paesalude lapsed ja lapselapsed on läinud tublile teele. Marit Karelson on lõpetanud Tartu ülikoolis filosoofiateaduskonna prantsuse filoloogia osakonna magistrina. Maarja Paesalu õpib ülikoolis hispaania keelt. Ello-Rahel Karelson on olnud Tartu ülikooli meditsiinilise biokeemia professor, Joel Paesalu Tallinna tehnikaülikooli rakendusfüüsika õppetooli lektor. Mariina Paesalu on Lagedi põhikooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja ning oma ämmast Hilja-Marie Paesalust rääkis ta meile oma uurimistöö põhjal, mille materjalid on ka tallel Eesti Rahva Muuseumis.
Helme koguduse poolt meenutas Johannes Paesalut meie koguduse liige Hilda Mikk, kes käis just 1938. a leeris, kui Paesalu oli meil prooviaastal n-ö abiõpetajana. See 1938. a leeripilt oli ka nüüd mälestuspäeval teiste Paesalude fotode hulgas kirikulistele näha.
Viimaks külastasime Paesalude puhkepaika Helme kalmistul ja mälestasime nii Johannes kui ka Hilja-Marie Paesalut kui pühendunud kirikuteenijaid oma kohustustes ja ausaid kristlasi, siiraid usuinimesi. 
Arvo Lasting