Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Meediakonverentsid

21.04.2021 | | Rubriik: Kirikuelu
Esimene meediakonverents 2000. a Tartu Maarja koguduse majas. Seintel kunstnik Van der Bluti maalid.3 x Malev Toom.

Aastal 2000 tundus aeg sobiv olevat kutsuda lehe lugejad ja kaastöölised meediakonverentsile arutlema aktuaalsetel kiriku- ja ühiskonnaelu teemadel. 

Esimest konverentsi Tartu Maarja koguduse majas pealkirjaga „Suletusest välja. Minge kõike maailma, kuulutage evangeeliumi kogu loodule“ korraldasime koos Tartu Pereraadioga. 4. märtsil 2000 möödus 10 aastat Eesti Kiriku taasilmumisest ja viis aastat tagasi, 1. oktoobril 1995 alustas Pereraadio täispika saatepäevaga. Kõnelesid Peeter Kaldur, Jüri Adams, Avo Üprus, Evar Post, Sirje Semm, Mare Pihlak ja Hando Runnel. Ruumi seintel olid kunstnik Van der Bluti (kodanikunimega Toivo Treiblut) maalid ja pärast konverentsi lõppu olid kõik oodatud Tartu Peetri kirikusse kontserdile.

Järgmise aasta konverents (14. märtsil 2001) oli pühendatud Eesti Raamatu aastale ja kandis pealkirja „Ajakirjanduse mõju ühiskondlikele protsessidele“. Valitud sobiv toimumiskoht oli Tartu ülikooli raamatukogu, kus oli väljapanekul valik sõjaeelsest ja pagulasajakirjandusest ülikooli raamatukogu fondist. Kõnelesid Jaan Kiivit, Ilmo Au, Salme Rannu, Meelis Süld, Jüri Estam ja Vello Salo. Tehti kokkuvõtteid ja autasustati EELK koguduste raamatukogude konkursi võitjaid.

13. märtsil 2002 peeti kolmas meediakonverents, sedapuhku Eesti Kirjandusmuuseumis pealkirja all „Eetilised väärtushinnangud muutuvas ühiskonnas“. Muuseumis sai vaadata kahte näitust, mis olid pühendatud Ilmar Laabani ja Paul-Eerik Rummo loomingule. Kõnelesid Einar Soone, Rutt Hinrikus, Jaanus Noormägi, Ruth Soonets, Liivika Tärk, Naatan Haamer ja Maarja Lõhmus.

5. märtsil 2003 kogunesime 4. konverentsile Eesti Üliõpilaste Seltsi majja. Teemaks oli „Riik – kirik – kodanik“. Kõnelesid Marko Tiitus, Ilvi Jõe-Cannon, Rein Toomla, Tõnis Nõmmik, Igor Miller ja Ilmo Au. Oli hea võimalus tutvuda EÜSi majaga.

5. meediakonverentsi „80 aastat ajalehe Eesti Kirik ilmumisest“ peeti 6. märtsil 2004 Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas. Osalejatel oli võimalus vaadata kultuurfilme ERMi fondist ja teemakohast ekspositsiooni. Kõnelesid Tiit Salumäe, Joel Luhamets, Heino Noor, Eenok Haamer, Anu Pallas, Edakai Simmermann, Tiit Pruuli, Tõnu Lehtsaar, Pille Valk ja Alar Kilp. Konverentsi järel ilmus ettekannete kogumik.

Eesti Kiriku 6. konverents „Kirik ja rahvusriik“ toimus 8. septembril 2007 Tartu ülikooli raamatukogus ja oli pühendatud Eesti Vabariigi 90. aastapäevale. Kõnelesid Vallo Reimaa, Andres Põder, Riho Altnurme, Tiit Salumäe, Jüri Trei, Toomas Liiv, Indrek Treufeldt, Meego Remmel, Fanny de Sivers (kirjalik ettekanne). Konverentsi tööd juhtis Alar Kilp. Muusikalise tervituse tõid Meel ja Toomas Valk, tänaseks tunnustatud Setomaa lõõtsamängijad. Konverentsi materjalid trükiti kogumikus, kus lisadena on kaasas ka jutlustajana Petseri kogudust teeninud Elmet Vaaksi pöördumine „Eesti vaimulik, kultuuriline ja rahvuslik kohalolek Petseris – hetkeseis ja tulevikuvõimalused“.

Meediakonverentside korraldamist on toetanud Eesti Kirikute Nõukogu ja siseministeeriumi usuasjade osakond. Konverentside tööd on juhtinud Tiit Salumäe, kes EELKs kirikuvalitsuse liikmena koordineerib meediatööd.

2007. aastaga sai konverentside aeg ümber. Aga 2000ndatel rahvarohketel Eesti Kiriku konverentsidel kõneldu peegeldas ehedalt toonast aega, lasi heita pilgu ajalukku ja innustas inimesi kaasa mõtlema. Erinevad toimumiskohad lisasid oma panuse.

Sirje Semm

Pildigalerii:

Tartu ülikooli raamatukogus: kõneleb Jaan Kiivit, konverentsi juhib Tiit Salumäe.
Tähelepanelikud kuulajad: esiplaanil Jaan Tammsalu ja Tiit Pädam.
Teemad:

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)