Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Me kõik oleme Jumala lapsed

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Piibliteksti aitab lahti rääkida põrandapilt. Fotol vasakult: Kirsti Malmi, Minna ja Tommi Nikki ning vaimulikud Tiina Ool, Arho Tuhkru ja Meelis-Lauri Erikson. Tiiu Pikkur

Et saada uut indu ja ideid intellektipuudega inimestega töö jätkamiseks või hoopis sellega alustamiseks, peeti 7. novembril Tallinna tugikeskuse Juks saalis EELK intellektipuudetöö osaduspäev.

Osaduspäeva teemaks oli «Igavikupühapäevast jõuludeni», sest lähenemas on advendiaeg ja jõulud, mil külastatakse tavalisest sagedamini hooldekodusid ja erivajadustega laste koole. Päeva vedas EELK intellektipuudetöö koordinaator õpetaja Tiina Ool koos misjonikeskuse rändlauliku Kirsti Malmi ning noorsootöötaja ja muusikaterapeudi  Minna Nikkiga.
Räägiti tööst vaimupuuetega inimestega kirikus ja koguduses, anti praktilist nõu ja peeti aru tuleviku üle. Et kinnitada saadud teadmisi, tehti mitmeid tegevusi koos ka läbi.
Kuressaare Laurentiuse koguduse abiõpetaja Tiina Ool on kolme täiskasvanud lapse ema. Tema vanem tütar on sügava puudega autist. «Ta ei suuda ise rääkida, kuid õpetas mind rääkima Jumalaga, ta ei saa hakkama suhtlemisega, kuid avas mulle ukse kirikusse. Tänu temale olen kirikutööle tulnud.»

Õigus elule on kõigil
Puudega inimesi on alati meie keskel olnud. Tiina sõnul küsitakse, miks sünnib tänapäeval palju puudega lapsi. Vastata saab mitut moodi: diagnoosimine on täpsem, elame üha saastatumas keskkonnas, meditsiin on arenenum jne. Tiina 28aastane tütar oli üks esimesi Eestis, kellel osati diagnoosida autism.
Raskem on vastata küsimusele, miks Jumal laseb puudega lastel siia ilma sündida. Tiina ütleb, et õigus elule on kõigil, aga puudega inimesed on vajalikud eelkõige meile, kes me elame n-ö normi piires. Kuid ta lisab, et tegelikult oleme kõik erivajadustega ja meil on omad puuded. Puudu on armastusest, ajast, rahast ja millest kõigest veel.
Tiinal on hea koostöö Sõmera hooldekoduga Saaremaal, kus on 370 klienti. Seal peetakse regulaarseid palvetunde ja jumalateenistusi, seal algas ka leerikursus.

Jumalasõna arusaadavaks
Kirsti Malmil on pikaajaline töökogemus intellektipuuetega lastega. Ta on sage külaline Imastu koolkodus, kus tal ka ristilaps on. Koos Tiina ja Minnaga käiakse mitmeid hooldekodusid külastamas. Kord kuus käiakse Vääna-Viti kodus kirikutunde pidamas.
Minna Nikki jagas kogemusi, kuidas jumalasõna saab näitlikustada kas lauluga või põrandapildiga jne. Ühiselt kokku pandud pilt võib vahel isegi jutlust asendada. Üks hea abimaterjal on misjonikeskuses saadaval olev CD jõulunäidendiga «Meile on sündinud päästja», mille on koostanud Kirsti Malmi, Minna ja Tommi Nikki ning Titta Hämäläinen.
Vaimupuuetega inimestega tehtavas töös on oluline selgus, lihtsus, konkreetsus. Tiina Ool rõhutas, et Jeesus rääkis lihtsalt, võtame teda siis eeskujuks. Jutu selgus ja lihtsus tuleb kasuks igale vaimulikule. Ta innustas ja julgustas intellektipuudetööle tulema. Oma kogemustest teab ta, et ehkki mõni tööpäev venib pikaks, on süda ikka rõõmus: «Kui palju me saame kallistusi, kui palju saame õnnistusi. See on vapustav kogemus, selles töös ei ole midagi kurba! Me kõik oleme Jumala lapsed.»
Tiiu Pikkur