Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Martna kirikus peeti kuldleeripüha

12.10.2016 | | Rubriik: Kirikuelu

Kuldleerilapsed Ülle, Kulle, Heino ja Tamaara, õpetajad Toomas Paul ja Küllike Valk. Leerilaps Augusti jalad olid nii viletsad, et tema ootas õpetajalt armulaua jagamist kodus. Koguduse arhiiv

Sellel suvel said Martnas taas kokku leerilapsed, kelle konfirmatsioonist möödus 50 aastat.

Toona, 1966. aastal, oli leeris viis noort. Leeriõpetust andis köster Johannes Niilisk ning leerilapsi õnnistas 31. juulil Ridalas ja Martnas õpetajaametit pidanud Toomas Paul.
Õpetaja Toomas Paul oli ka nüüd, kuldleeripühal Martna koguduse keskel ja oma jutluses mainis ta, et oli ise siis leerilastega pea samaealine. Küllap oli sügaval nõukogude ajal kiriku liikmeks hakkamine omamoodi protestiavaldus valitsevale ateismile ja parteimeelsusele.
Leeripüha oli koguduses oodatud sündmus. Aastaid pole Martnas toimunud leerikooli ega -püha, nüüd olid kokku tulemas kuldleerilapsed üle Eesti. Viiest kaks on jäänud Martnasse, ülejäänute elutee on viinud neid eemale.
Küllap meenutas sel päeval nii mõnigi koguduseliige enda leeripüha, millest on möödas 50, 40 või 25 aastat. Milline on selliste mälestus- ja meenutuspühade tähendus tulevastele põlvedele? Küllap lihtne: kirik kestab – kestab aega, režiime, leigust trotsides. Kirik kestab, sest Jumala armastus meie vastu kestab. Kirik kestab kristlaste ühtekuuluvuses armastuse tegude kaudu.
Õnnistust kõigile leerilastele ja õpetaja Toomas Paulile. Suur tänu koguduse laulukoorile ja Ridala kirikukoori liikmetele ilusa püha eest ning koguduseliikmetele kirikukohvilaua eest.
Küllike Valk,
Martna Püha Martini koguduse hooldajaõpetaja

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)