Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Märterpiiskop Platoni esemed Eesti Rahva Muuseumile

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku (EAÕK) metropoliit Stefanus andis Eesti Rahva Muuseumi (ERM) direktorile Tõnis Lukasele annetusena üle esemed, mis kuulusid piiskop Platonile.

Tallinnas Wismari tänaval asuva EAÕK Platoni-nimelise kirikukeskuse uksed olid möödunud kesknädalal huvilistele avatud. EAÕK otsuse kohaselt andis metropoliit Stefanus 1919. aastal märtrina hukatud ja 2000. aastal pühakuks tunnistatud piiskop Platonile kuulunud esemed üle muuseumile. Et need pühad esemed oleks hoitud ja vaatamiseks järeltulevate põlvedele.
Metropoliidi assistent Marje Kuusmik selgitas, et ­ERMile üle antud ametirüüd sakkost on säilitatud Soomes ja kaelaraha ehk panaagiat hoitud Rootsis ning tagastati Eesti õigeusklikele uuel iseseisvusajal.
ERMi avalike suhete juht Kaarel Tarand kinnitas Eesti Kirikule, et muuseum tunneb rõõmu esemete üle, millel on «oma mõjus lugu rääkida», ning kinnitas, et piiskop Platonile kuulunud kaelaraha ja kirikurüü saavad vääriliselt eksponeeritud ERMi uue valmiva peamaja püsiekspositsioonis.
Pärnumaal 1869. a õigeusu köstri pojana sündinud eesti rahvusest Paul Kulbusch, kes mungastamisel võttis endale nimeks Platon, pühitseti 1917. a EAÕK esimeseks piiskopiks.
Jüri Poska raamatust «Piiskop Platoni martüürium» saab lugeda, et piiskop Platon oli tõsimeelne jumalasulane, kes suutis oma lühikeseks jäänud elu jooksul palju ära teha õigeusu kiriku ja selle liikmete heaks.
Enamlased mõrvasid piiskop Platoni väga jõhkral moel 14. jaanuaril 1919 Tartu krediidikassa hoone keldris vahetult enne linnast põgenemist. Tema põrm on Tallinna Issanda Muutmise Peakirikus, haual on Amandus Adamsoni valmistatud büst. Piiskop Platon kuulutati esimese eestlasena 2000. aastal pühakuks.
Liina Raudvassar