Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Märksõna armastus

14.10.2015 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Oktoobrit tuntakse kui kooljakuud, hingekuud, kosjakuud, viinakuud, kolletamiskuud, lehelanguskuud ehk lehevarisemiskuud, porikuud, roojakuud, orjakuud, sügisekuud, simunakuud. Aga võiks öelda ka, et oktoober on hõimukuu, sest Fenno-Ugria Asutus taastas vana tava ja korraldab 1991. aastast oktoobris hõimupäevi, et tutvustada soome-ugri rahvaste kultuuri.
Fenno-Ugria koduleht kirjutab, et hõimupäevade eesmärgiks on olnud ja on kultuuri- ja hariduskoostöö Eesti, Soome ja Ungari vahel, teiste sugulasrahvaste, eriti Venemaal elavate soome-ugri väikerahvaste tutvustamine ja toetamine. Mina nimetaksin hõimupäevi omamoodi armastusavalduseks. Selline mõte tekkis, kui läksin Tartus asuvas Ruunipizzas avatud fotonäitust «Ajanihe. Marimaa pildid» vaatama.
Näitusele tõmbasid mind mälestused ja sain sealt nostalgialaksu kätte küll. Eesti Rahva Muuseumi fotolabori juhataja Arp Karm käis 2012 välitöödel Marimaal ja tulemuseks on näitus, kus suur osa objekte on objektiivi ette jäänud kaks korda ehk paari­kümne aasta pikkuse nihkega. Paljude fotode autor Arp Karm kinnitas, et toimunud muutused on suured, sisemiste all mõtleb ta rahvusliku eneseteadvuse kasvu.
Minu mälestused jäävad kümne aasta tagusesse aega. Esimene sõna või mõte, mis selle sõiduga seostub, on armastus. Maride armastus oma maa ja keele vastu, piiritu lahkus, soov kuulda jumalasõna emakeeles, nende oskus toime tulla kitsastes oludes, tänulik meel. Ma ei suuda siin edasi anda lausetki mari keelde tõlgitud piiblijuttudest «Biblii kalaskala», ent võin paluda hõimurahvastele Jumala armu ja hoidmist.
Rita Puidet

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)