Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Märjamaa Maarja kirikusse tuleb peatselt uus orel

08.02.2017 | | Rubriik: Kirikuelu

orelMärjamaa Maarja kogudus andis advendiajal teada, et palub inimeste abi uue elektrioreli ostuks. Raha kogunes rohkemgi, kui vajati. Orel peaks kohale jõudma märtsis.

Märjamaa kirikus on olnud mitu orelit, kuid viimased 25 aastat on jumalateenistustel kasutatud elektriorelit, mis töötas võimete piiril. Viimati kasutati pilli jõulude ajal, ütleb koguduse organist Aet Reinhold. Sisse lülitades see üürgas ning hakkas korralikku häält tegema alles pärast paaritunnist soojenemist. Talvekirikus on organisti kasutuses elektriklaver, millel on üks oreli tämbriga register.
Uus orel, Johannus Ecclesia Choir (fotol), telliti Hollandist ja selle hind on 8000 eurot. Suur osa vajalikust summast saadi Soomest Raahe sõpruskoguduselt ja ühelt koguduseliikmelt. Osa rahast tuli koguduselt, puuduolev tuhat laekus annetustest. Kui annetused kokku arvutati, selgus, et raha jääb ka oreli mängimiseks vajaliku valgustuse ja soojenduse paigaldamiseks, ütleb koguduse õpetaja Illimar Toomet.
Aet Reinhold ütleb, et kogudus unistab muidugi suurest orelist ja ta on oma tuttavatele sellest soovist teada andnud, ent sobivat kasutatud orelit ei ole pakutud. Viimase suure oreli ehitas 1960ndatel kirikusse Hartvig Helilaid (1910–1973), kes oli olnud Viru-Jakobi koguduses köster-organist, hiljem Märjamaa koguduse õpetaja ja Lääne praostkonna abipraost. Kasutuskõlbmatu orelipult lammutati aastal 2003.
Esimesed teated Märjamaa oreli kohta on aastast 1891, oreli ehitas meister Carl August Tanton (1801–1890). 16 registriga Kriisade orel valmis 1930, ent see, nagu ka muu sisustus ja torn, hävis tulekahjus 1941.
Rita Puidet

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)