Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Märjamaa kogudusel on kasutusel kaks tabernaaklit

11.02.2015 | | Rubriik: Esileht

Piiskop Einar Soone pühitsemistalitust läbi viimas. Riina Toomet

8. veebruaril pühitses piiskop Einar Soone Märjamaa koguduse uued armulauariistad.

Need on Poolast soetatud karikas, pateen, tsiboorium ehk karikakujuline anum pühitsetud armulaualeibade hoidmiseks, altarikrutsifiks ja küünlajalad. Lisaks kaks tabernaaklit – üks Maarja kiriku altarile, teine kogudusemaja kabelisse.
Armulauariistade poolest on Märjamaa kogudus päris rikas. Enamik neist pole küll väga pika ajalooga. Teiste seast võib leida ARSis valmistatud vaskse karika, mis algselt võis olla mõeldud dekoratiivse pokaalina või kasutamiseks spordivõistluse auhinnana. Kõige noorem, praeguseni kasutatud roostevabast terasest armulauariistade komplekt kingiti 1994. a kogudusemaja pühitsemisel. Kinkijat, Soome firmat Rautaruukkit meenutavad pateenile graveeritud tekstid.
Nii nagu Märjamaa armulauariistade mitmekesisus meenutab ajaloo keerdkäike, on oma käänud sees ka siinsel tabernaaklil. 14. sajandi keskel valminud pühakoja kooriruumi seinal on nähtav sakramendinišš, mis ilmselt oli pühitsetud andide hoidmiseks kasutusel vähemalt reformatsioonini. Hilisemas ajaloos levinud tava hoida pühitsetud ande altarile asetatud kapis ehk tabernaaklis jõudis Märjamaale 1970ndatel, kui varasemas elus käsitööõpetajana töötanud Einar Laigna (Märjamaa koguduse õpetaja aastatel 1971–1979) valmistas Maarja kiriku altarile tabernaakli.
Pärast Einar Laigna lahkumist jäi tabernaakel veel aastateks altarile, ehkki õp Priit Rannut seda ilmselt ei kasutanud. Ning siis kadus ese jäljetult. 2013. a viimasel päeval tuli aga päevavalgele. Vanakraamist pea lõplikult puhastatud kirikukuur kätkes siiski ühte läbivaatamata nurgatagust, kus ese ootas leidjat. Peep Rennu ja Johannes Arjakse käteosavuse toel sai puidust, käsitsi voolitud Kristuse monogrammiga tabernaakel jälle kasutuskõlblikuks.
Vana tabernaakli leidmine sai tõukeks soetada teinegi tabernaakel kogudusemaja kabelisse. Uue tabernaakli esiküljel on kujutatud karikas, armulaualeib ja viinamarjakobar. Nii on armulauaandide säilitamiseks väärikas koht olemas talveperioodil, kui jumalateenistused toimuvad kogudusemajas, ning suveperioodil, kui kogunetakse Maar­ja kirikusse. Uus tabernaakel ja armulauariistad on kogudusele kingitud. Üksnes oma liikmete annetustest, mille toel kogudus tegutseb, saaks taolisi esemeid soetada väga harva.
Peale Märjamaa kiriku võib praegu tabernaakleid leida tosinast Eesti luterlikust kirikust. Viimati paigaldati see Tallinna Toompea Kaarli kirikusse.
Illimar Toomet,
Märjamaa koguduse õpetaja

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)