Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Marek Alveus on Issandat teenima läkitatud

22.03.2019 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Vaimulikud pärast missat. Vasakult: Randar Tasmuth, Marek Alveus, Urmas Viilma, Ove Sander ja Toivo Treiblut.
Tiiu Pikkur

10. märtsil ordineeriti Nõmme Rahu kirikus diakoniks koguduse juhatuse liige Marek Alveus.

Ordinatsioonitalituse pidas peapiiskop Urmas Viilma, assisteerisid õpetajad Ove Sander ja Randar Tas­muth. Kaasa teenis õpetaja Toivo Treiblut, laulis koguduse meeskoor, dirigent ja organist oli Imbi Laas.
Marek Alveuse jutlus tugines evangeeliumi kirjakohal, kus räägitakse kiusatusest ja kiusamisest, sellest, kuidas saatan kiusas Jeesust ja ahvatles teda loobuma oma kutsumusest. Sedalaadi kiusatused on usurahvalegi tuttavad. Jutlustaja kutsus kogudust üles üksteist hoidma, sest Jumala riigi teed on võimalik käia ainult üheskoos.

Ametisse pühitsemine
Diakonikandidaat astus peapiiskopi ja assistentide ette ning andis tõotuse. Järgnes pühitsuspalve, käte pealepanemine ning stoola andmine.
Peapiiskop läkitas vastpühitsetud diakoni Issandat teenima, öeldes kogudusele: „Võtke ta vastu kui Kristuse sulane, kandke teda palvekätel ja olge talle igati toeks tema töös.“
Peapiiskop andis värskele diakonile üle ametivande, mis oli tunnistajate juuresolekul enne jumalateenistust antud ja allkirjastatud. Õnnitlejate hulgas olid usuteaduse instituudi pastoraalseminari juhataja piiskop Einar Soone ja õpingukaaslased, samuti koguduseliikmed, perekond ja sõbrad.
„Mul on praegu kohe silmi märjaks tegev tunne,“ sõnas värske vaimulik pärast pidulikku sündmust. „Kui mõned nädalad tagasi tegin diakonieksamit, siis tundsin kurvastust, et seminariaeg nii ruttu otsa saab. Diakoniõpe on ainult neli kuud ja meil oli nii tore seltskond. Mõtteid jätkus kauemaks ja see osadus, mis sündis, oli fantastiline. Kuid ma lohutan ennast mõttega, et saan instituuti veel tagasi minna. Plaan on astuda magistrantuuri ja edasi preestriks saada.“
Marek liitus kirikuga seitse aastat tagasi: „Abikaasaga otsustasime, et laps tuleb ristida. Elasime Pääskülas ja tulime Nõmme Rahu kirikusse leerikooli. Varem meil kirikuga sidet polnud. 2012. aasta juunis meid ristiti ja leeritati.“ Aktiivse inimesena hakkas Marek tasapisi koguduse­elus kaasa lööma, alguses jagas ukse peal lauluraamatuid. Hea sõnaga meenutab ta kutsujat, tollast juhatuse esimeest Kaja Tassat. Nüüd on Marek juba koguduse juhatuse liige. „Ega ma pole kunagi kõrvalseisja tahtnud olla!“

Kõnetamine ajalehe kaudu
Kust tuli mõte vaimulikuks õppida? „See tuli nii, et ma olin kodus haige ja lugesin internetist ajalehte Eesti Kirik, kus oli teade, et Kaido Soom alustab jutlustajate koolitusega. Seda lugedes toimus minuga mingi kõnetamine. Ma olin kõrge palavikuga maadelnud nädal aega, kuid järgmisel hommikul olin korraga terve. Võtsin seda kui märguannet, et pean Kaidole kirjutama. Saingi kursusele, küll alles järgmisele.
Meie koguduse õpetaja Ove Sander aga mind jutlustaja eksamile ei lasknud, vaid ütles, et hakaku aga edasi õppima. Ja andis mulle koguduses ka mõned leeritunnid teha. Eks Ove mind ikka suunas, et ma usuteaduse instituuti õppima läksin.“

Motomehest vaimulik
Marek (41) on Tallinnas sündinud ja koolis käinud. Töötanud IT valdkonnas, ta on ettevõtja andmesidevõrkude rajamise ja elektritööde alal. Usuteaduse instituuti astus 2016. aastal, diakonieksami sooritas 19. veebruaril 2019. Ta on autasustatud Nõmme Rahu Risti III järguga.
Mareki peres on abikaasa Merle ja tütar Evaliisa Victoria. Tema suureks hobiks lugemise kõrval on motomatkamine. Ise ütleb ta naljatades, et Nõmme kogudusega liitumise üheks põhjuseks sai see, et ka koguduse õpetaja Ove Sander armastab mootorrattasõitu. Koos ongi mitmeid reise tehtud.
Diakonit ootab koguduses lai tööpõld, mida jagab Ove Sandri ja Toivo Treiblutiga.
Tiiu Pikkur

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)