Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Mängul on laste arengus oluline roll

19.11.2014 | | Rubriik: Ühiskond

IMG_7063Emakeelse kõrghariduse 95. aastapäeva tähistava Tartu ülikooli haridusteaduste instituut pidas läinud reedel seitsmendat korda üliõpilaste teaduskonverentsiga Peeter Põllu päeva.

Tartu ülikooli usuteaduskonna haridusega Peeter Põld (1878–1930) pidas lapse kasvatuse aluseks rahvuslikkust, usklikkust, lapse isiksuse ja isikupära arvestamist. Märke tema seisukohtadest võis leida ka seekordselt konverentsilt, mille läbivaks märksõnaks oli mäng.
Mäng on tõsine asi, nagu öeldakse ühes tuntud laulus. Oma ettekandes kinnitas haridusteaduste instituudi professor Jaan Kõrgesaar, et reeglite järgi ausalt mängides pannakse lapsepõlves alus ausale elule. Mängu olulisust rõhutas ka Airi Niilo ja tõstatas küsimuse, miks lapsed lasteaias õpivad, mitte ei mängi. Neid mänge, mis õppimist toetavad, on liiga vähe.
Lastevanematele, lasteaednikele, õpetajatele on heaks tähelepanekuks, et kuigi õppeprotsessis on mängulisi elemente, oleks laste arengu seisukohast tähtsam lisada mängule õpetuslikke elemente. Tunde, et mängida võib olla tõeliselt vahva, lõid konverentsil avatud näitusel Viljandi kultuuriakadeemia käsitöö osakonna rahvusliku tekstiili eriala üli­õpi­laste tööd. Need on valminud paarikümne aasta jooksul Anu Raua ja teiste juhendajate käe all (fotol).
Arvukates töötubades arutleti sellistel teemadel nagu huvitavat seoses õpetaja identiteediga, seoses üliõpilastega, õppega õues ja looduses, matemaatika ja arvutiõppega jne. Loodetavasti leiavad meie esimese haridusteadlase ja ülikooli prorektori ning riigikogu liikme haridusalased ideed järgimist ja edasiarendamist ka tulevikus.
Rita Puidet

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)