Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Mälestustahvel õpetaja Aksel Kriisale

05.05.2006 | | Rubriik: Kirikuelu

Mustjala kirikus avati laupäeval, 29. aprillil mälestustahvel õpetaja Aksel Kriisale.

Mälestustahvel on valmistatud Kaarmal ja see avati pidulikult päeval, mil möödus täpselt 72 aastat õpetaja Aksel Kriisa Mustjala kogudusse tööle asumisest.

Pidulikul jumalateenistusel Mustjala kirikus teenisid praostkonna vaimulikud ja laulis Mustjala segakoor. Külaliseks oli ka  Aksel Kriisa vennapoeg orelimeister Hardo Kriisa, kes 1997. aastal tegi põhjaliku remondi Mustjala kiriku orelile.

Oreliehitaja perest

Aksel Kriisa sündis 19. oktoobril 1904. aastal Haanjamaal Kokemäe külas oreliehitaja Tannil Kriisa teise pojana. Oma elulookirjelduses konsistooriumile kirjutab Aksel Kriisa: «Nende (vanemate) käe kõrval meie, lapsed, õppisime kannatama ja lootma, otsima ja palvetama oma taevase Isa ees, keda leidsime kajastuvat omas suuruses ja puhtuses kaunis ning vaheldusrikkas Haanja mägilooduses, mille üle võlvub lõputus puhtuses sinine taevas…» Lisaks Akslile kasvas peres veel kolm poissi. Kaks neist, Harry ja Eduard, jätkasid isa tööd, vend Rudolf õppis maalikunstnikuks.

Aksel Kriisa õppis Järve külakoolis, Võru linna algkoolis ja gümnaasiumis ning Tartu Ülikooli usuteaduskonnas. 5. veebruaril 1933 ordineeriti Aksel Kriisa õpetajaks ning määrati Saaremaale vikaarõpetajaks, asukohaks sai Mustjala. 29. aprillil 1934 valiti Aksel Kriisa Mustjala koguduse õpetajaks. 1940–1941 oli ta Kaarma koguduse õpetaja, hooldades samal ajal ka Mustjala kogudust. Alates 1939. a täitis Kriisa periooditi ka Saaremaa praosti kohuseid.

Tänulikud leerilapsed

Kaks nädalat pärast ordinatsiooni abiellus Aksel Kriisa Johanna Tossiga. 1937. a sündisid perre kaksikud poisid Rain ja Joel. Kui abikaasa sõja eel poegadega Ameerikasse emigreerus, otsustas Aksel Kriisa jääda koguduse juurde. Aksel Kriisa arreteeriti 22. juulil 1941 ja mõisteti 10 aastaks vangilaagrisse. Ta suri kaugel Põhja-Siberis Norilski lähedal Dudinka vangilaagris 15. augustil 1949.

Õpetaja Aksel Kriisa on jäänud koguduse liikmetele meelde südamliku ja osavõtliku inimesena, kes püüdis koguduseliikmeid igati hingeliselt aidata. Tänuks armastuse ja tehtud töö eest Mustjala koguduses võttis tema kunagiste leerilaste nimel Rosalie Peet südameasjaks mälestuse jäädvustamise ja lasi valmistada mälestustahvli.

Rene Reinsoo,
koguduse õpetaja

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)